Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed referendum w Częstochowie - PiS kontra prezydent miasta w sądzie

Piotr Piesik
Tadeusz Wrona musi być odwołany - mówi Janusz Danek
Tadeusz Wrona musi być odwołany - mówi Janusz Danek Fot. Piotr Piesik
Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona wygrał przed sądem sprawę przeciwko partii Prawo i Sprawiedliwość.

Poszło o nieprawdziwe - zdaniem skarżącego - zarzuty pod jego adresem, opublikowane w lokalnym tygodniku "Gazeta Częstochowska", w stanowisku podpisanym przez zarząd częstochowskiego komitetu PiS.

Wrona poczuł się dotknięty sformułowaniami o katastrofalnym stanie miejskich finansów i łącznych zobowiązaniach sięgających 500 milionów złotych, oraz o spowodowaniu ucieczki kilkunastu firm, które nie mogły znaleźć w Częstochowie warunków rozwoju, i uniemożliwieniu wielu firmom polskim i zagranicznym inwestowania w Częstochowie.

Proces odbył się w szybkim trybie, tzw. referendalnym. Początkowo pozwanymi była partia PiS i redaktor naczelna tygodnika Urszula Giżyńska, prywatnie żona częstochowskiego lidera PiS, posła Szymona Giżyńskiego. W trakcie rozprawy reprezentujący Wronę adwokaci zwrócili się jednak o wyłączenie jej z ewentualnej odpowiedzialności.

Sąd Okręgowy uznał, że pełnomocnicy PiS nie przedstawili dowodów na tak wysokie zadłużenie oraz fatalną politykę magistratu wobec inwestorów, dlatego nakazał opublikowanie w czasie 48 godzin od chwili uprawomocnienia się wyroku w jednym z lokalnych dzienników sprostowania krytycznych sformułowań.
- Sąd nie uwzględnił faktów, które podałem, nie potraktował ich jako dowodów - ocenił wyrok poseł Szymon Giżyński, który na sprawie występował jako świadek. - Złożymy zażalenie do sądu apelacyjnego.
Janusz Danek, z komitetu społecznego zbierającego podpisy w sprawie odwołania Wrony, nie ma wątpliwości, że ten wyrok nie wpłynie na przekonania przeciwników prezydenta.

Tymczasem komisarz wyborczy w Częstochowie ogłosił już obwieszczenie o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta Wrony przed końcem kadencji. Znajduje się w nim m.in. wzór karty do głosowania, na której widnieją tylko dwie kratki, oznaczające odpowiedzi "tak" lub "nie".
Do 2 listopada urzędnicy samorządowi mają czas na sporządzenie spisów osób uprawnionych do udziału w referendum.

Głosowanie w referendum odbędzie się 15 listopada, od godz. 6 do 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przed referendum w Częstochowie - PiS kontra prezydent miasta w sądzie - Dziennik Zachodni