Częstochowa: Wyrzucona z pałacu

  Częstochowa: Wyrzucona z pałacu

  Beata Kowalska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jadwiga P. mieszkała w lokalu, w którym odkryto zabytkowe polichromie i stiuki
  1/4
  przejdź do galerii

  Jadwiga P. mieszkała w lokalu, w którym odkryto zabytkowe polichromie i stiuki ©Fot. Beata Kowalska

  Trzy lata temu eksmitowano ją z zabytkowej kamienicy przy ul. Katedralnej 8, na jak zapewniali urzędnicy czas remontu, do mieszkania w budynku przy ul. Wolności. Teraz ma prawo wrócić, bo sąd prawomocnym wyrokiem orzekł, że po remoncie miasto powinno jej zapewnić mieszkanie przy Katedralnej 8. Tyle że teraz jest tam muzeum. Kobieta chce wrócić do domu, w którym mieszkała ponad 60 lat


  - Urzędnicy zapewniali mnie, że ta przeprowadzka jest tylko na czas remontu. Ale kiedy odkryli zabytkowe stiuki i malowidła w moim mieszkaniu, postanowili urządzić w nim galerię - żali się kobieta.
  Postanowiła poszukać sprawiedliwości w sądzie, starała się o powrót na Katedralną. Ma w kamienicy 4/16 udziałów. Wygrała w dwóch instancjach i teraz miasto jest w kropce. Urzędnicy mówią, że po wyroku sytuacja jest kuriozalna.

  - Miasto musiałoby zrezygnować z pomieszczeń wyremontowanych za publiczne pieniądze, które pełnią obecnie funkcję muzealną, i przekazać je osobom, które nie są ich właścicielami, a mają inne lokale mieszkalne - mówi Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. - Urząd będzie chciał wykorzystać pozostającą jeszcze drogę prawną, dla zabezpieczenia interesu społecznego. A on naszym zdaniem jednoznacznie przemawia za tym, by mieszkanie było chronionym obiektem muzealnym, pokazującym historię i świetność częstochowskiego mieszczaństwa w dawnych czasach. Możliwe jest także przekazanie Jadwidze P. innego lokalu, w innym miejscu - dodaje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama