Targi pracy w Chorzowie

  Targi pracy w Chorzowie

  Monika Pacukiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Samotnie wychowujesz dziecko? Jesteś niepełnosprawny? Masz już ponad 50 lat? Co trzeci chorzowski pracodawca nie da ci pracy.
  Właśnie zakończyły się badania, w których wypowiadali się chorzowscy pracodawcy (zatrudniający minimum 5 osób), uczniowie, bezrobotni i przedsiębiorcy, którzy rozkręcili swój biznes dzięki dotacji z urzędu pracy. Wśród wielu pytań były też i te o gotowość zatrudniania bezrobotnych "w szczególnej sytuacji". Aż 30,9 proc. chorzowskich pracodawców orzekło, że nie chcą u siebie takich ludzi. Mianem bezrobotnych "w szczególnej sytuacji" ustawodawca określił i te osoby przed 25.
  rokiem życia, i te po 50., niepełnosprawnych, samotnie wychowujących dzieci, po zakładach karnych, bez kwalifikacji zawodowych i pozostających bez pracy ponad rok. 802 osoby odpowiedziały na ankiety chorzowskiego urzędu, pracodawców było 162

  Ci, którzy chcą zatrudniać "szczególnych bezrobotnych" najchętniej wezmą do siebie młodą osobę, która nie ma skończonych 25 lat. Nikt nie chce zatrudniać osób po zakładach karnych, tylko 0,6 proc. przepytanych pracodawców jest skłonnych dać im pracę. Dziwi bardzo, że pracodawca chętniej zatrudni osobę bez jakichkolwiek kwalifikacji niż niepełnosprawną, łatwiej niż mama samotnie wychowująca dziecko pracę znajdzie osoba długotrwale bezrobotna.

  - Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, od dwóch lat szukam pracy - mówi Teresa Tkacz z Rudy Śląskiej. Spotkaliśmy ją wczoraj na targach pracy w Chorzowie. W środę znalazła trzy oferty, ale nie wierzy, że podejmie pracę. - Wiek też jest przeszkodą. Ostatnio znalazłam ofertę, ale była dla osób do czterdziestego roku życia. Ja mam 44 lata - mówi kobieta.

  - No tak... na emeryturę za młoda, na robotę za stara - wzdycha jej znajoma, 54-letnia Gabriela Klimek, także z Rudy Śląskiej.
  Na targach chciała pracę znaleźć jeszcze pani Danuta (49 lat). Wyszukała tylko ofertę pracy w biurze obsługi klienta. Chce się o nią starać, mimo że praca jest przez cały tydzień, na zmiany i poza centrum Katowic (kobieta, tak jak jej znajome, mieszka w Rudzie Śląskiej).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama