Sprywatyzują Hutę Cynku w Miasteczku Śląskim

  Sprywatyzują Hutę Cynku w Miasteczku Śląskim

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Huta Cynku w Miasteczku Śląskim zostanie w przyszłym roku połączona z Zakładem Górniczo-Hutniczym Bolesław w Bukownie.
  - W Ministerstwie Skarbu Państwa zapadła już decyzja o konsolidacji branży metali nieżelaznych - mówi Mirosław Indyka, prezes HC.

  Ma to być połączenie kapitałowe. Zakład z Miasteczka stanie się częścią ZGH Bolesław. Osobowość prawna huty zostanie zachowana, ale będzie spółką zależną od zakładu w Bukownie.

  Kolejnym etapem ma być prywatyzacja poprzez giełdę papierów wartościowych. Plany prywatyzacyjne dla sektora cynkowego MSP miało już w 2008 roku.
  Inwestor dla HC miał się znaleźć w drodze publicznych rokowań. Zakład z Bukowna miał zostać sprzedany na giełdzie. Plany pokrzyżował kryzys. Huta znalazła się na skraju upadłości. Na początku roku uratował ją właśnie ZGH Bolesław, który współfinansował bieżącą działalność w Miasteczku.

  - Nie generujemy już strat, ale do 2015 r. mamy do spłacenia 46 mln zł z tytułu układu z wierzycielami i 10 mln zł kredytu inwestycyjnego. Nasza sytuacja jest nadal trudna - mówi Indyka.

  W hucie pracuje ok. 860 osób. Huta zamierza sprzedać zbędny majątek, w tym przychodnię lekarską i ośrodki w Świnoujściu i nad zalewem Nakło-Chechło.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama