Mniejsze zło

  ML

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  **** Polska, 2009, obyczajowy, reż. Janusz Morgenstern, wyst. Lesław Żurek, Anna Romantowska, Janusz Gajos, dyst. Vision
  Janusz Morgenstern, reżyser wspaniałego "Do widzenia do jutra", "Kolumbowie" i "Polskich dróg" znów zmierzył się z polską historią. I znów wyszedł z tej potyczki obronną ręką. Bez martyrologii, patosu i - co ciekawe - przez pryzmat losów antybohatera opisanego przez Janusza Andermana w książce "Cały czas" ukazał zderzenie różnych życiowych i moralnych postaw Polaków w okresie późnego PRL-u.

  Kamilowi Nowakowi, który właśnie debiutował jako poeta w miesięczniku "Nowy wyraz", grozi skreślenie z listy studentów polonistyki. Przed wojskiem uratować go może partyjna deklaracja. Woli jednak uciec do psychiatryka.
  Tutaj przechwytuje powieść zmarłego pacjenta, którą już na wolności wydaje ją jako własną. Popełnia kolejne plagiaty, romansuje i lawiruje między agenturą a opozycją. Nie ma wyrzutów sumienia. Wybiera "mniejsze zło", jak wielu w tamtym czasie. Jak jego ojciec, który "umiał wąchać czas", zawsze starał się dopasować do sytuacji i wiecznie "stał w politycznym rozkroku". Ale przychodzi moment opamiętania.

  Morgenstern jest szczery w tym, co robi, ale zbyt analityczny i za mało emocjonalny. Za to bez wielkich słów i padania na kolana opowiada o zwykłych ludziach w trudnych czasach i interesują go nie tylko postawy polityczne. Ogarnia różne aspekty życia bohaterów. Mówi o ich obyczajowości, a nawet seksualności. Porusza sprawy, które nie mają terminu ważności: obsesję bycia kimś, podwójną moralność, życiowy konformizm, lęk przed odpowiedzialnością, instrumentalnie traktowany seks. A obsada, od ról pierwszoplanowych po epizodyczne, to castingowe mistrzostwo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama