Cyfrowa łączność beskidzkiego GOPR-u

Cyfrowa łączność beskidzkiego GOPR-u

Łukasz Kimaniec

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

GOPR jest pierwszą służbą w Polsce, która przeszła na łączność cyfrową. Policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe nadal korzystają z analogowych połączeń.
- To rewolucja. Możliwości są ogromne - mówi Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR.
Ratownicy z Beskidów komunikują się teraz za pomocą niewielkich odbiorników, które są mniejsze i bardziej poręczne, niż stosowane dotąd modele z długimi antenami. Nowe urządzenia mają o wiele większy i lepszy zasięg. Ale najważniejsze, że dzięki nim goprowcy mogą bezpośrednio kontaktować się ze stacją pogotowia ratunkowego, bo urządzenia działają też na częstotliwościach, jakich używa straż, policja i pogotowie. Nowy sprzęt oznacza większy profesjonalizm i szybsze działanie


- Do tej pory ratownik docierając do wypadku w rejonie Pilska czy Skrzycznego łączył się z dyspozytorem, a ten z kolei kontaktował się z pogotowiem ratunkowym, by wysłać karetkę. Akcja wydłużała się. Teraz ratownik bezpośrednio może połączyć się z pogotowiem, podać miejsce położenia oraz precyzyjnie określić stan poszkodowanego turysty - wyjaśnia Siodłak.
Dzięki temu uda się skrócić akcję ratunkową nawet o kilkadziesiąt minut, co w górskich warunkach może decydować o życiu człowieka.

Tomasz Jano z Grupy Beskidzkiej GOPR, który zajmował się instalacją nowych urządzeń podkreśla, że ratownik może skontaktować się nawet z pilotem śmigłowca ratunkowego wezwanego do wypadku w górach.
- Wtedy może powiedzieć pilotowi np. o warunkach, jakie panują w miejscu, gdzie śmigłowiec ma lądować, podać mu warunki lotu - wyjaśnia.

Ratownicy nie mają wątpliwości - nowy sprzęt oznacza większy profesjonalizm i znacznie szybsze działanie ratowników, dzięki czemu turyści już w nadchodzącym sezonie zimowym mogą w Beskidach czuć się bezpieczniej.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo