Chrzest dla dorosłych? W Sosnowcu to możliwe

Chrzest dla dorosłych? W Sosnowcu to możliwe

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W diecezji sosnowieckiej 3 listopada rusza ośrodek katechumenatu dla dorosłych. Będą tam mogli przyjąć sakrament chrztu ci, którzy z różnych powodów, w tym ideologicznych i rodzinnych, nie mogli zostać ochrzczeni w dzieciństwie.
- Zauważyliśmy, że jest duża potrzeba, by taki ośrodek powstał. Do tej pory tego typu chrzty były organizowane w poszczególnych parafiach, a teraz będą koordynowane. Uznaliśmy, że duszpasterze w parafii nie zawsze mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu na przygotowanie do chrztu św. To przecież proces duchowy, a nie urzędnicza czynność. W ośrodku, oprócz wspólnych, cotygodniowych katechez wtorkowych, planowane są indywidualne rozmowy katechistów z kandydatami do sakramentów.
Chrzest planowany jest w Wielką Sobotę w sosnowieckiej katedrze. Po nim nowo ochrzczonym zaproponowany zostanie rok tzw. neofitatu - wyjaśnia rzecznik diecezji ks. Jarosław Kwiecień. - W ośrodku będzie pracować trzech księży, którzy zajmą się przygotowaniem kandydatów do tej decydującej dla każdego katolika uroczystości duchowej.

Podobne ośrodki działają już przy innych diecezjach - warszawskiej, sandomierskiej. Jeden z najstarszych funkcjonuje w Krakowie przy kościele św. Marka Ewangelisty.
- Rocznie do sakramentu chrztu przygotowuje się u nas od 10 do 15 osób, ale były też lata, gdy chrzczono cztery osoby - twierdzi siostra Alicja Rutkowska, koordynatorka placówki. - Przygotowania są długie, trwają rok, a nawet dwa lata, a spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu. Zatem przystąpienie do chrztu wymaga od kandydatów ogromnej motywacji.

Jaka jest główna przyczyna podjęcia decyzji o ochrzczeniu?
- Głód egzystencjalny, poczucie pustki. Wiele osób zdecydowało się na przyjęcie sakramentu po śmierci Ojca Świętego. Także przełomowym był rok Jubileuszu w 2000 r., gdy schorowany wtedy Jan Paweł II zachęcał do odnowy duchowej - ocenia siostra Rutkowska.

Na łamach "Gościa Niedzielnego" opublikowane zostały świadectwa takich osób. Ekonomistka Anna Łysiak, wyznała w tygodniku: "Jako dziecko nie zostałam ochrzczona z powodu poglądów rodziców. Byłam wychowywana bez Boga, ale bez nienawiści do religii. Po prostu na te tematy najczęściej się w domu nie rozmawiało. Z czasem jednak zaczęłam odczuwać, że czegoś mi brakuje i że nie wszystko rozumiem".
Najstarsza osoba, która przystąpiła do chrztu w Krakowie miała 74 lata, ale z reguły na ten krok decydują się ludzie młodsi, 20-30-latkowie. Dlatego, by nawiązać z nimi kontakt, w sosnowieckim ośrodku przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego posługiwać będą głównie młodzi księża. - Będzie nam łatwiej się porozumieć - twierdzi ks. Andrzej Polit, sosnowiecki koordynator.

***
Diecezjalny Ośrodek Katechumenatu Dorosłych rozpocznie działalność przy parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu (ul. Jagiellońska 2a) we wtorek, 3 listopada o godz. 19.30. Chętni, którzy chcą przygotować się do chrztu św. - powinni wcześniej zgłosić to koordynatorowi telefonicznie (nr 793- 276-923).


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo