Kopalniany dozór płaci mandaty

  Kopalniany dozór płaci mandaty

  Teresa Semik, MANO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górnicy boją się o własne bezpieczeństwo i nie zamierzają siedzieć cicho. Piszą skargi, a obowiązkiem kontrolerów Wyższego Urzędu Górniczego jest reagowanie na wszystkie doniesienia.
  Nie pomijają także anonimów, jeśli tylko dotyczą bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Takich donosów było w ostatnich dwóch miesiącach 18. Inspektorzy WUG-u sprawdzili wszystkie i przy okazji dokonali kontroli. Posypały się mandaty i wnioski o ukaranie. Z powodu źle wietrzonego chodnika w jednej z kopalń Kompanii Węglowej mogło znów dojść do tragedii. Odpowiedzialni za zaniedbania płacą kary z własnych kieszeni

  - Ilość powietrza w chodniku była niewystarczająca, tłoczono je zbyt wolno, lutnie były nieszczelne - wylicza Krzysztof Król, rzecznik WUG w Katowicach. - Stwarza to zagrożenie wybuchu metanu i pożaru. Wysoka temperatura zmniejsza także komfort pracy górników.

  Pięć osób ze służby wentylacyjnej, odpowiedzialnych za te zaniedbania, zostało ukaranych mandatami od 300 do 500 zł. Muszą je zapłacić z własnej kieszeni. Nadsztygara ds. wentylacji czeka prawdopodobnie także wniosek o ukaranie do sądu na podstawie kodeksu wykroczeń. Kierownik ruchu zakładu ma obowiązek wyjaśnić sprawę i przygotować dokumentację.

  W dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej doniesienia z anonimów potwierdziły się częściowo. Skargi na wysoką temperaturę okazały się nieprawdziwe, ale drogi ucieczkowe okazały się nie bezpieczne, bo obudowa skorodowana, śruby niedokręcone. Też posypały się mandaty. Ukarano 9 osób, a kierownika robót górniczych czeka dodatkowo wniosek do sądu grodzkiego.

  Kontrolerzy WUG-u stwierdzili i inne zaniedbania, m.in. brak osłony przy taśmie, źle zawieszony czujnik. W sumie wystawili 19 mandatów.

  Stałe kontrole w kopalniach prowadzi także inspekcja pracy. W kopalni Sośnica-Makoszowy ujawniła, że młodzi górnicy, poniżej 21. roku życia, zmuszeni zostali do pracy w szczególnie niebezpiecznych warunkach, gdzie wymagana jest i większa wiedza, i doświadczenie.

  Wczoraj związkowcy z Sierpnia 80 wysłali do wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej list z prośbą o spotkanie. Chcą porozmawiać o bezpieczeństwie pracy w górnictwie i przekazać jej istotne informacje o nieprawidłowościach w kopalniach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama