Świadek Ziętek doprowadzony

  Świadek Ziętek doprowadzony

  AMC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80, w czwartek ok. godz. 16 został zatrzymany na polecenie Prokuratury Rejonowej Wrocław Psie Pole.
  Powód? Współorganizowanie przez Sierpień 80 w czerwcu 2008 r. strajku w zakładzie FagorMastercook (dawniej WROZAMET) we Wrocławiu.

  - To jakiś skandal, próba odwrócenia uwagi i nakrycie naszej działalności - mówił Ziętek, bo w drodze na komisariat w Katowicach policjanci nie odebrali mu telefonu. Dzisiaj w Poznaniu wraz z grupą śląskich związkowców miał wspierać protest pracowników HCP Cegielski.

  Policjanci przyjechali po Ziętka do siedziby związku przy ul. Warszawskiej w Katowicach. Został wyprowadzony, poproszony o wejście do policyjnego auta i przewieziony do komisariatu na przesłuchanie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Małgorzata Klaus wyjaśnia, że chodzi o dochodzenie w sprawie nielegalnego strajku we Wrocławiu:

  - Zarzuty w tej sprawie usłyszały już trzy osoby. Pan Ziętek miał być przesłuchany w charakterze świadka, ale nie zgłaszał się na wezwania i musieliśmy doprowadzić go na przesłuchanie. Prokurator dodaje, że podobne środki stosowane są wobec osób, które uchylają się od obowiązku zeznawania - bez względu na to, kim są, czy jaką funkcję pełnią. Zaprzeczyła też, by wczorajsze wydarzenia miały jakikolwiek związek z polityką, czy też były próbą uniemożliwienia Ziętkowi wzięcia udziału w proteście w Poznaniu.

  Patryk Kostela, który półtora roku temu uczestniczył we wrocławskim strajku wyjaśnia, że pracownicy czuli się wyzyskiwani. Porównywali produkujący sprzęt AGD zakład do obozu koncentracyjnego. Ludzie chcieli po 1000 zł podwyżki. Niczego nie wywalczyli.

  - Zamiast tego zwolniono z pracy dwóch wiceprzewodniczących Sierpnia 80: Wojciecha Wojtasika i Marcina Niewiarę - mówi Kostela. W czasie protestu zakład był chroniony przez uzbrojonych w broń gładkolufową ochroniarzy z Impela. Wokół firmy ustawiono metalowe barierki. W strajku mimo to brało udział ponad 300 pracowników z Solidarności i Sierpnia 80. FagorMastercook należy do hiszpańskiego konsorcjum Fagor. Zatrudnia 1800 osób.

  Bogusław Ziętek został przewodniczącym WZZ Sierpień 80 po tragicznej śmierci Daniela Podrzyckiego (2005 r.). Jest postacią barwną i kontrowersyjną. Kierowany przez niego związek znany jest z radykalnych działań. Ziętek kilkakrotnie bez powodzenia startował do parlamentu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama