Tornistry są dla dzieciaków ciężkie jak sztangi

Tornistry są dla dzieciaków ciężkie jak sztangi

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Zachodni

Co dziewczynki mają w tornistrach? Książki i zeszyty, ale czasem też... prostownice do włosów. Tornister rekordzistki z Gliwic ważył 8 kg.
Chłopcy mają nieco lżej, przy czym uczniowie ze szkół niepublicznych dźwigają do szkoły znacznie więcej.
Zawartość tornistrów uczniów szkół podstawowych przeglądała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Inspektorzy zważyli tornistry w wybranych szkołach na terenie gmin i powiatów województwa śląskiego. Ważenie w ramach akcji "Lekki tornister" trwało jeden dzień. Zawartością tornistra chwalili się przede wszystkim najmłodsi z klas 1-3 oraz szóstoklasiści.

- Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Ale jak się okazuje, są zdecydowanie cięższe, zwłaszcza u dziewczynek. To jest tak jak z torebkami: każda kobieta nosi w niej rozmaite rzeczy - mówi Beata Kempa, rzeczniczka WSSE.
Normy są różne, bo tak naprawdę żaden przepis nie reguluje w Polsce dopuszczalnego ciężaru tornistra. Pediatrzy uważają, że dziecko nie powinno dźwigać więcej niż 3 kg, z kolei normy unijne dopuszczają najwyżej 2 kg. Inspektorzy jednak posłużyli się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Okazało się, że najcięższe tornistry mają uczniowie z Raciborza, Bielska-Białej, Myszkowa i Gliwic. Rekordzistami są ośmiolatki z Myszkowa: tam średnia waga tornistra to 4,5 kg, a waga samego dziecka nie przekraczała 29 kg. Problem wagi ciężkiej mają także uczniowie klas trzecich ze szkół niepublicznych z Bielska-Białej. Ich tornistry ważą średnio 4,7 kg.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo