Na leczenie w woj. śląskim jest coraz mniej

  Na leczenie w woj. śląskim jest coraz mniej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na dodatkowe pieniądze nie ma co liczyć - to najistotniejsza informacja, jaką miał nam w piątek do przekazania Jacek Paszkiewicz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
  Paszkiewicz przyjechał do Katowic na zaproszenie wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Zostawił pacjentom, lekarzom i dyrektorom jeszcze jedną, równie fatalną informację: 2010 rok będzie gorszy od obecnego. Ponieważ kasa NFZ świeci pustkami, rozpoczęła się ogólnopolska walka o oszczędności. Najwięcej do zrobienia ma centrala NFZ, gdzie marnuje się ogromne sumy

  Śląski oddział NFZ ma kilka możliwości, by uzyskać choć trochę więcej pieniędzy. Przede wszystkim może walczyć o odzyskanie środków za leczenie pacjentów spoza regionu oraz uciąć nieprawidłowości przy refundacji leków.

  Wczoraj kwestię zapłaty za tzw. chorych obcych postawiono jasno: jeśli szpitale z województwa śląskiego nie otrzymają pieniędzy za ich leczenie, to tych chorych będą przyjmować tylko w sytuacjach zagrożenia życia. To nie są groźby na wyrost. Wystarczy przypomnieć, że dziś dług innych oddziałów wobec śląskiego wynosi aż 180 mln złotych i ani prośbami, ani groźbami nie można tej sumy odzyskać.
  Prezes Paszkiewicz obiecał, że zdyscyplinuje dłużników. Jak? Tego nie zdradził. Jedno jest pewne - obietnicami nie sfinansuje się leczenia mieszkańców województwa śląskiego, a perspektywy są naprawdę dramatyczne. W tym roku śląskiemu oddziałowi już brakuje 370 mln zł, a przyszłoroczna dziura budżetowa jest jeszcze większa, bo sięga 600 mln zł.

  Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który wziął na siebie ciężar walki o środki na ochronę zdrowia, mimo wszystko był zadowolony z rozmowy z Paszkiewiczem, choć nie udało się od niego wydobyć żadnego planu konkretnych działań.

  - Mamy jednak zapewnienie, że jeszcze raz zostanie przeanalizowany sposób dzielenia pieniędzy dla poszczególnych oddziałów - powiedział nam wojewoda.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak brak brak

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Od 1989 głosowaliśmy na Solidarność,UD,PC,UW,SLD,PIS,PO,PSL
   A na Górnym Śląsku bez zmian coraz większe potrzeby i coraz mniej pieniędzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak kasy A CZYJA TO WINA ???

   PACJENT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   głosujcie na PO i kopacz A BĘDZIEMY ZDYCHAĆ z niedoleczenia i w boleściach !!! A donek obiecał że to fachowiec ??? chyba od EUTANAZJI !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama