18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulatkowie na Śląsku. Jest ich coraz więcej, żyją coraz dłużej

Krzysztof Szendzielorz
Jedną z najstarszych mieszkanek w województwie śląskim jest pani Stefania Zacharska z Tarnowskich Gór. Ma 107 lat
Jedną z najstarszych mieszkanek w województwie śląskim jest pani Stefania Zacharska z Tarnowskich Gór. Ma 107 lat Mikołaj Suchan
Już ponad 260 osób w woj. śląskim ma więcej niż sto lat. Demografowie nie mają wątpliwości, że będzie ich przybywać, bo żyjemy coraz dłużej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga już nie tylko najmłodszym, ale także seniorom. W tym roku część pieniędzy ze zbiórki znowu powędruje na sprzęt dla oddziałów geriatrycznych w całej Polsce. Przed rokiem na wsparcie ze strony WOŚP mogły liczyć m.in. szpitale w Katowicach, Chorzowie i Tychach. Jak przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" dr Jarosław Derejczyk, wojewódzki konsultant ds. geriatrii i dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, ta pomoc jest potrzebna, bo starość zawsze będzie związana z większą częstotliwością chorób. Dzięki Orkiestrze pacjenci diagnozowani i leczeni są za pomocą najnowszego sprzętu.

- Gorsza pamięć, depresje, problemy z chodzeniem, odwapnienie kości, do tego często nadciśnienie i cukrzyca - to spotykany obraz pacjenta po 85. roku życia - opisuje dr Derejczyk.

Tylko specjalistyczne leczenie może pomóc im wrócić do samodzielności. Niestety, prócz sprzętu brakuje też lekarzy. Jest ich zaledwie 300 w kraju. Tymczasem na 40-łóżkowy oddział geriatryczny w Katowicach w ciągu roku trafia od 900 do 1200 pacjentów. Na geriatrię kwalifikują się osoby po 60. roku życia, ale średnia wieku to 83 lata.

W naszym regionie jest coraz więcej osób, którym nie wypada już życzyć przysłowiowych 100 lat, bo ten wiek już osiągnęli. Pani Marta Niechwiejczyk z Jastrzębia-Zdroju 12 stycznia skończyła 107 lat, a Kazimierz Wojewoda z Częstochowy 6 grudnia 106 lat. Stefania Zacharska z Tarnowskich Gór 107. urodziny obchodziła 25 listopada. Szerszy obraz dają dane oddziałów ZUS czy KRUS w woj. śląskim. Zakład w Chorzowie wypłaca emerytury 63 osobom, które ukończyły 100 lat. - Najstarszy świad-czeniobiorca urodził się w 1907 roku i mieszka w Katowicach - mówi Anna Sobańska-Waćko, rzecznik prasowy chorzow-skiego ZUS. Tylko trojgu stulatkom mniej wypłaca emerytury oddział zabrzański. Zakładowi podlega dwoje seniorów, którzy w tym roku ukończą 108 lat. Mieszkają w Gliwicach i Tarnowskich Górach.

- Dziś na terenie Zagłębia mieszka 36 osób, które ukończyły 100 lat i nasz oddział wypłaca im świadczenia. W tym są 3 osoby, które przekroczyły 104. rok życia. Są to mieszkanka Sosnowca oraz mieszkanka i mieszkaniec Będzina - informuje Joanna Biniecka, rzecznik ZUS w Sosnowcu. Rybnicki oddział 100-latków ma 40, a częstochowski - 34, najstarszy z nich ma 106 lat i mieszka w Częstochowie.
Do tego dochodzą jeszcze dane z KRUS. Rolników-emerytów, którzy wkroczyli w drugi wiek życia, mamy w woj. śląskim 36. Mieszkańcom regionu, jak i całej Polski, państwo wypłaca dodatkową emeryturę z tytułu ukończenia 100 lat. - Oprócz podstawowej emerytury otrzymują oni comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznaje je prezes ZUS w wysokości tzw. kwoty bazowej, obowiązującej w dniu ukończenia przez jubilata 100 lat - wyjaśnia Maciej Wroński, rzecznik ZUS w Zabrzu. Obecnie ta kwota wynosi nieco ponad 3080 zł.

- Rzeczywiście, sporo mamy osób, które ukończyły już 100 lat. Choć nie jestem tym jakoś specjalnie zaskoczony i chyba nikt w świecie naukowym nie jest - komentuje dane z oddziałów ZUS prof. Andrzej Rączaszek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podkreśla, że w demografii nic nie dzieje się lawinowo. Mamy w Polsce i w województwie śląskim do czynienia z pewnym procesem. - Przewidywaliśmy już dawno to, co stało się na zachodzie Europy, czyli starzenie się społeczeństwa i mniejszą liczbę narodzin. Dopiero od niedawna media zauważyły ważność spraw demograficznych, a przypominam, że pierwszy kongres demograficzny odbył się w 2001 roku. Wtedy jeszcze nikt się jego wnioskami nie interesował - mówi prof. Rączaszek. Jego zdaniem, państwo i samorządy nadal nie są przygotowane na zmianę demograficzną, jaka się dokonuje. Nie ma żadnych konkretnych rządowych programów polityki społecznej dotyczących seniorów.

- A powinny być chociażby takie jak w Niemczech. Myślę na przykład o tak podstawowej sprawie, jak zatrudnianie przez rodziny opiekunów do pomocy w domach przy osobach starszych - mówi ekonomista. - To, niestety, jest u nas trochę taki rodzaj pracy nierejestrowanej. Tymczasem takie usługi opiekuńcze powinny być co najmniej dopuszczalne, a może i dotowane - dodaje.

Kiedyś te kwestie będzie trzeba uregulować także w Polsce. Bo nawet jeśli dzięki programom prorodzinnym będzie się u nas rodziło więcej dzieci, to efekty tego poznamy za 20-30 lat. A i wtedy problem opieki nad seniorami nie zniknie, bo żyjemy przecież coraz dłużej.

Współpraca: KS

Czy uważacie, że WOŚP powinien wspierać również seniorów? Podyskutuj z autorem

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!