Grand Prix dla Doroty Masłowskiej na festiwalu w Zabrzu

Grand Prix dla Doroty Masłowskiej na festiwalu w Zabrzu

HW-M

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Widzowie i jurorzy IX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Dramatycznej Rzeczywistość przedstawiona, który zakończył się dzisiaj w Zabrzu, wykazali całkowitą jednomyślność. Wielkimi zwycięzcami tegorocznego konkursu okazali się Dorota Masłowska - autorka sztuki Między nami dobrze jest oraz Grzegorz Jarzyna, który ten dramat wyreżyserował na scenie TR Warszawa.
Zgodnie z regulaminem festiwalu Grand Prix przyznaje w Zabrzu publiczność i to ona uznała inscenizację Między nami dobrze jest za najlepszy spektakl.

Jury w składzie: Bogdan Ciosek, Krzysztof Karwat i Jacek Sieradzki - przyznało natomiast Grzegorzowi Jarzynie nagrodę główną (6 tys. zł) za reżyserię tego spektaklu, a Dorocie Masłowskiej - Medal im. Stanisława Bieniasza, który był pomysłodawcą zabrzańskiego przeglądu sztuk współczesnych.
Nagrody aktorskie otrzymały odtwórczynie głównych postaci w Między nami dobrze jest: Danuta Szaflarska za rolę Osowiałej Staruszki na Wózku Inwalidzkim oraz Aleksandra Popławska za rolę Małej Metalowej Dziewczynki.

Między nami dobrze jest to przejmująca opowieść o współczesnych Polakach, którzy nie potrafią szanować siebie, innych ludzi i własnej historii. Projekcja polskich kompleksów, niepozbawiona jest jednak wiary w to, że młode internetowe pokolenie rodaków, przy odrobinie dobrej woli, może znaleźć porozumienie z pokoleniem naznaczonym tragedią II wojny światowej.

Inscenizacja sztuki Masłowskiej miała jednak konkurencję w postaci Rowerzystów Volkera Schmidta, zrealizowanych w koprodukcji Teatru im. Jaracza z Łodzi oraz Teatru Współczesnego ze Szczecina. Anna Augustynowicz otrzymała nagrodę za reżyserię tego przedstawienia, Beata Zygarlicka za rolę Anny, a wyróżnienia - Marcin Łuczak i Agnieszka Więdłocha za role Tomka i Liny, młodych bohaterów sztuki Schmidta.

Nagrodę za scenografię jury przyznało Mirkowi Kaczmarkowi, autorowi oprawy plastycznej do przedstawienia Szajba Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Jana Klaty, z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo