Ślązaczką Roku 2009 została Otylia Trojanowska

  Ślązaczką Roku 2009 została Otylia Trojanowska

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jestem kobietą spełnioną - powiedziała 57-letnia Otylia Trojanowska ze Studzionki odbierając w niedzielny wieczór tytuł Ślązaczki Roku 2009. Zachwyciła jury i publiczność opowieścią o swoim małżeństwie z góralem z Beskidu Sądeckiego, który przyjechał na Śląsk za pracą.
  - Jest przy mnie jak ten krzok, pierwszy werbus we wsi, któremu się wydaje, że potrafi godać po naszymu. Ale wodzionkę ugotuje - przekonywała.

  Na tegoroczne finały konkursu Po naszymu czyli po śląsku do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu przyjechał z nią cały autobus kibiców członków zespołu Studzieńczanie, w którym występuje.

  Konkurs gwarowy jest takim właśnie niezwykłym świętem lokalnych społeczności rozmiłowanych w rodzimych tradycjach. Znakomicie konserwuje i gwarę, i kulturę śląską.

  Poziom tegorocznych zmagań był bardzo wysoki i wyrównany.

  - Tak trudnego wyboru jeszcze nie mieliśmy - mówił prof. Jan Miodek, przewodniczący konkursowego jury. - Zachwyciła nas nie tylko piękna gwara uczestników, ale także konstrukcja wystąpień pod względem literackim i zawarta w nich mądrość życiowa.

  Do finału zakwalifikowały się same kobiety, a każda mówiła inną gwarą śląską. 48-letnia Gabriela Kuc z Katowic, zdobywczyni drugiej nagrody przywołała tę z Janowa i opowiedziała o swoim szczęśliwym dzieciństwie, kiedy nie było komputerów, za to jeździli na kole i bawili się w indianerów. Trzecią nagrodę otrzymała debiutująca w tym konkursie 25-letnia Łucja Dusek z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim. Nauczyła wszystkich, jak jest chrząszcz brzmi w trzcinie po istebniańsku. To chrobok siuści w charapuści.
  Młodzieżowym Ślązakiem Roku został Damian Wojnar z Suszca. Grupa uczniów startujących w konkursie jest coraz większa.

  Tytułem Honorowej Ślązaczki Roku wyróżniono tym razem prof. Dorotę Simonides, wielką humanistkę, badaczkę literatury i kultury, lokalną patriotkę, rodem z Katowic Nikiszowca.

  - Przez te konkursowe lata zrozumiałam, jak ważne jest mówienie językiem serca. Narzecze Śląska składa się z tysiąca gwar i z tego powinniśmy być dumni - powiedziała pani profesor.

  Gorącymi owacjami nagrodzono senator Marię Pańczyk związaną z Radiem Katowice, twórczynię i organizatorkę konkursu. Otrzymała przy tej okazji złotą odznakę Za Zasługi dla woj. śląskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eh.. :D

   Damian Wojnar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Byłem z toba Otylia ;p

   Zdjęcie autora komentarza
   Studzionka

   Marcin Twaróg

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Dziękuję za poprawkę. Już została wprowadzona.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Studzionka

   swój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Znowu ta Studzianka a to jest Studzionka!!!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo