Związkowcy z gliwickiego Opla proszą rząd o pomoc

Związkowcy z gliwickiego Opla proszą rząd o pomoc

BS

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

NSZZ Solidarność z gliwickiego Opla apeluje do rządu o interwencję w sprawie przyszłości zakładu. Boją się likwidacji fabryki.
Zastanawiają się czy kosztem pracowników zatrudnionych w gliwickiej fabryce nowy właściciel Opla - konsorcjum Magna - utrzyma zatrudnienie w innych fabrykach na terenie Europy? W wysłanym wczoraj liście do wicepremiera Waldemara Pawlaka związkowcy poinformowali, że mimo trwających negocjacji nowy inwestor - kanadyjsko-austriacka Magna nie chce zgodzić się na zagwarantowanie dla zakładu minimalnych warunków niezbędnych do funkcjonowania w latach 2010 -2014.

Nie podtrzymuje ona tym samym planów, jakie zawarła w swym biznesplanie. Jednocześnie inwestor zobowiązał się wobec innych zakładów w Europie do ograniczenia redukcji zatrudnienia i niezamykania fabryk. W porozumieniu z gliwickimi związkowcami nie chce jednocześnie zawrzeć danych dotyczących modeli przeznaczonych do produkcji i jej wielkości w Polsce.

- Dlatego obawiamy się, że nasz zakład w najbliższych kilku latach zostanie zlikwidowany - mówi Mirosław Rzeźniczek, wiceprzewodniczący zakładowej "S".

Związkowcy apelują do rządu o pilne skierowanie do Komisji Europejskiej i rządu Niemiec stanowiska dotyczącego sytuacji Opla w Gliwicach. Liczą także na włączenie się rządu - jako mediatora - w toczące się negocjacje. Apelują o rządowe gwarancje, by zachęcić Magnę do utrzymania wielkości produkcji i zatrudnienia w fabryce w Gliwicach.

Gliwicki zakład w listopadzie uruchamia produkcję najnowszego modelu astry IV. W tym samochodzie pracownicy chcieliby widzieć bezpieczną przyszłość swojej fabryki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo