Mikołów: Abraham w klubie filmowców

  Mikołów: Abraham w klubie filmowców

  KAG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  50-lecie istnienia świętuje AKF iks, najdłużej działający amatorski klub filmowy w Polsce. Udało mu się przetrwać całe półwiecze bez zawieszania działalności, choć początki były niełatwe. Mikołowianom brakowało sprzętu filmowego i musieli go pożyczać od kolegów z AKF Nurt w Łaziskach Górnych (klub też obchodzi w tym roku swój złoty jubileusz, jednak w przeciwieństwie do iksa funkcjonował z przerwami). Swoją pierwszą kamerę na taśmę 16-milimetrową otrzymali dopiero w 1962 roku.
  Filmowcy z Mikołowa zaczęli odnosić sukcesy pracując na pożyczonym sprzęcie. W 1960 roku powstała Kronika Miasta Mikołowa, którą nagrodzono na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Sportowych i Krajoznawczych w Warszawie. Worek z zaszczytami wysypał się jednak na dobre w momencie, gdy instruktorem klubu został Leon Wojtala, uważany za nestora kina niezależnego na Śląsku. Pod jego kierunkiem (do 1993 r.) iks zdobył aż 50 nagród. Aktywnie działa jednak po dziś dzień, nadal zbierając wyróżnienia. Od 2001 r. kieruje nim Jerzy Jóźwiak.

  Filmy nakręcone przez członków iksa można oglądać w internecie (duża ich część jest dostępna na YouTube).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama