Sosnowiec: Wszystko o norweskich lodowcach na Wydziale Nauk...

  Sosnowiec: Wszystko o norweskich lodowcach na Wydziale Nauk o Ziemi

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego będzie gościł prof. dr. Jona Ove Hagena. Wizyta odbywa się w ramach VIII edycji festiwalu Nordalia, imprezy prezentującej państwa Półwyspu Skandynawskiego.
  Profesor Hagen wygłosi wykład pt. Lodowce Norwegii - ważny element krajobrazu. (Norwegian glaciers - important element of landscape). Odczyt rozpocznie się o godz. 10.00 w auli międzywydziałowej Wydziału Nauk o Ziemi.

  Norwegia jest krajem, w którym lodowce były i ciągle są ważne z wielu powodów, ewolucja krajobrazu, produkcja energii w elektrowniach wodnych, turystyka i rekreacja, to tylko niektóre z nich. Nie sposób nie wspomnieć również o znaczeniu lodowców dla badań nad zmianami klimatu.

  Od czasów małej epoki lodowcowej (Little Ice Age), której kulminacja nastąpiła ok. 1750 roku, lodowce zmniejszyły się wyraźnie. Miały jednak okresy rozrostu, przykładem może być proces zachodzący w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to pewna część jęzorów lodowcowych awansowała. Po roku 2000 wszystkie lodowce topnieją w szybkim tempie.

  Prof. dr Jon Ove Hagen pracował jako hydrolog w Norweskiej Administracji Zasobów Wodnych i Energii (NVE), w Norweskim Instytucie Polarnym, a także jako nauczyciel w szkole. Od 1995 roku związał się na stałe z Uniwersytetem w Oslo. Aktualnie jest profesorem w Department of Geosciences i kierownikiem sekcji geografii fizycznej. Jest członkiem wielu prestiżowych międzynarodowych organizacji. Kierował wieloma ekspedycjami glacjologicznymi na Svalbard, Arktykę, prowadził badania na Antarktydzie i na lodowcach Norwegii kontynentalnej. Koordynował i kierował wieloma międzynarodowymi projektami naukowymi. Opublikował ponad 80 prac naukowych, większość w najlepszych światowych czasopismach naukowych. W 2008 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama