Nowe płuca kopalni Chwałowice

  Nowe płuca kopalni Chwałowice

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W kopalni Chwałowice otwarta została supernowoczesna stacja wentylatorów. Budowa potężnej, mierzącej ponad 14 metrów instalacji, kosztowała Kompanię Węglową prawie 15 milionów złotych.
  Dla górników ta inwestycja oznacza, że na dole będzie bezpiecznej, bo podziemne wyrobiska będą lepiej wentylowane. A to w przypadku chwałowickiej kopalni jest bardzo ważne, bo w zakładzie panuje III i IV - najwyższy stopień zagrożenia metanowego.

  - Nasze dotychczasowe stacje wentylatorowe, zbudowane kilkadziesiąt lat temu, były już archaiczne. Zdecydowaliśmy się na ograniczenie liczby starych szybów wentylacyjnych i na ich miejscu zbudowaliśmy solidny i nowoczesny szyb. To pozwoli nam bezpieczne fedrować przez co najmniej 60 następnych lat - mówi Stanisław Konsek, dyrektor kopalni Chwałowice.

  Dzięki nowoczesnej stacji, która będzie doprowadzała na dół ogromne ilości świeżego powietrza i przewietrzy każdy centymetr podziemnych korytarzy, górnicy będą mogli także dotrzeć do nowych pokładów węgla.

  Według szacunkowych danych w kopalni Chwałowice na wydobycie czeka jeszcze około 149 milionów ton węgla, z czego połowa zalega na głębokości od 800 do 1000 metrów.

  - Budujemy obecnie nowy poziom wydobywczy kopalni na głębokości 700 metrów. Ale, żebyśmy mogli pracować przez kolejne lata, trzeba będzie sięgać nawet po ten węgiel zalegający na poziomie 1000 metrów. I takie właśnie prace umożliwią nam nowe wentylatory - mówi dyrektor Konsek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo