Co można zrobić dla częstochowskiego Rakowa

  Co można zrobić dla częstochowskiego Rakowa

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W środę i czwartek w Młodzieżowym Domu Kultury w dzielnicy Raków odbędzie się gra strategiczna Future City Game (Gra Miasto Przyszłości), według angielskiego wzorca Kreatywne miasta.
  Uczestnicy gry, po przygotowaniu ankiet i projektów, wyruszą na ulice, aby przedstawić mieszkańcom pomysły na ożywienie starej (z przełomu XIX i XX wieku) części dzielnicy i zebrać opinie na ten temat. Na Rakowie mieszka około 40 tysięcy częstochowian.

  Między innymi chodzi o ożywienie centralnej ulicy Rakowa, al. Pokoju. Kiedyś mieściło się przy niej kino, dziś jest w tym budynku sklep. Wiele lokali użytkowych świeci pustkami, a jednocześnie nie ma klubów, brakuje lokali gastronomicznych.

  Po zebraniu opinii mieszkańców opracowany zostanie materiał do miejskiego programu rewitalizacji Rakowa.

  Ta dzielnica powstawała wokół huty. I z niej żyła. - To już przeszłość - mówi Jan Król, mieszkaniec Rakowa, emerytowany hutnik. - Większość mieszkańców pracuje i uczy się teraz poza dzielnicą.

  Sto lat temu to Raków był centrum cywilizacyjnym Częstochowy. Kiedy w dzisiejszym centrum ścieki płynęły rynsztokami, nie wyłączając alei Najświętszej Maryi Panny, w blokach fabrycznych na Rakowie była kanalizacja. W domach była też elektryczność. To była właściwie samowystarczalna osada, z własnymi szpitalem, sklepami, posterunkiem policji i jakbyśmy dziś powiedzieli usługami.

  Dziś Raków jest zaniedbaną dzielnicą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama