Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co można zrobić dla częstochowskiego Rakowa

Janusz Strzelczyk
Osiedle fabryczne było kiedyś szczytem cywilizacji
Osiedle fabryczne było kiedyś szczytem cywilizacji Fot. Janusz Strzelczyk
W środę i czwartek w Młodzieżowym Domu Kultury w dzielnicy Raków odbędzie się gra strategiczna Future City Game (Gra Miasto Przyszłości), według angielskiego wzorca Kreatywne miasta.

Uczestnicy gry, po przygotowaniu ankiet i projektów, wyruszą na ulice, aby przedstawić mieszkańcom pomysły na ożywienie starej (z przełomu XIX i XX wieku) części dzielnicy i zebrać opinie na ten temat. Na Rakowie mieszka około 40 tysięcy częstochowian.

Między innymi chodzi o ożywienie centralnej ulicy Rakowa, al. Pokoju. Kiedyś mieściło się przy niej kino, dziś jest w tym budynku sklep. Wiele lokali użytkowych świeci pustkami, a jednocześnie nie ma klubów, brakuje lokali gastronomicznych.

Po zebraniu opinii mieszkańców opracowany zostanie materiał do miejskiego programu rewitalizacji Rakowa.

Ta dzielnica powstawała wokół huty. I z niej żyła. - To już przeszłość - mówi Jan Król, mieszkaniec Rakowa, emerytowany hutnik. - Większość mieszkańców pracuje i uczy się teraz poza dzielnicą.

Sto lat temu to Raków był centrum cywilizacyjnym Częstochowy. Kiedy w dzisiejszym centrum ścieki płynęły rynsztokami, nie wyłączając alei Najświętszej Maryi Panny, w blokach fabrycznych na Rakowie była kanalizacja. W domach była też elektryczność. To była właściwie samowystarczalna osada, z własnymi szpitalem, sklepami, posterunkiem policji i jakbyśmy dziś powiedzieli usługami.

Dziś Raków jest zaniedbaną dzielnicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!