Moto-Ventus z Krzepic dostał karę w wysokości 39 894 zł

  Moto-Ventus z Krzepic dostał karę w wysokości 39 894 zł

  PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Moto-Ventus z Krzepic - sprzedający m.in. skutery - podawał niepełne informacje w dokumentach gwarancyjnych i został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Prezes UOKiK uznała, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na niego karę finansową w wysokości 39 894 zł.

  Zgodnie z prawem dokument gwarancyjny powinien zawierać wszystkie dane, które pozwolą konsumentowi dochodzić swoich roszczeń, m.in. nazwę i adres gwaranta, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej. Ponadto powinno być w nim zawarte stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.


  Przedsiębiorca w dokumentach gwarancyjnych nie zamieszczał wymaganych prawem informacji, o nazwie gwaranta, terytorialnym zasięgu ochrony gwarancyjnej, oraz oświadczenia, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową. W związku z tym konsument, który chciał skorzystać z uprawnień jakie daje gwarancja, nie otrzymał jasnych i rzetelnych informacji o danych gwaranta i mógł zrezygnować z dochodzenia swoich praw. Zamieszczenie informacji, że warunki gwarancji nie ograniczają ani nie zawieszają uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową, ma na celu poinformowanie konsumentów o ich dodatkowych prawach wynikających z ustawy. Dzięki tej informacji konsument ma świadomość, że dochodząc roszczeń ma prawo powoływać się na inne regulacje, a nie tylko na warunki gwarancyjne.

  Prezes Urzędu uznała, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na niego karę w wysokości 39 894 zł.

  Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama