Przetargowe emocje w czechowickiej kopalni Silesia

  Przetargowe emocje w czechowickiej kopalni Silesia

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W środę, punktualnie o godz. 10 w Kompanii Węglowej w Katowicach zebrała się komisja przetargowa, by w obecności zainteresowanych zakupem czechowickiej kopalni Silesia otworzyć złożone wcześniej oferty i zaprosić wybranego oferenta do dalszych negocjacji.
  - Przez cały dzień ogromne napięcie, jeden wielki stres. Strasznie się denerwowałem, jaką decyzję podejmie komisja - mówił Wiesław Lach, górnik kombajnista przodowy, który w Silesii pracuje od 24 lat i nie wyobraża sobie, że mogłaby ona zostać zamknięta. Komisja wezwała obu oferentów do uzupełnienia dokumentów

  Dla 800 pracowników kopalni i mieszkańców blisko 40-tysięcznych Czechowic-Dziedzic czekanie na decyzję komisji wydawało się wiecznością. Wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że kopalnia - oprócz czechowickiej rafinerii - to jeden z największych pracodawców w mieście, a jej likwidacja oznaczałaby dla Czechowic katastrofę.

  - Noc z wtorku na środę dłużyła mi się niesamowicie. Człowiek jest związany emocjonalnie z kopalnią. Do tego dochodzi ogromna presja i odpowiedzialność za całą załogę i ich rodziny - zwierzał się Dariusz Dudek z Solidarności w Silesii.

  Przetarg na sprzedaż przynoszącej straty, najmniejszej kopalni należącej do Kompanii Węglowej, został ogłoszony już po raz trzeci. Dwa poprzednie zakończyły się niepowodzeniem - nad kopalnią pojawiło się widmo likwidacji. Jednak we wrześniu KW ogłosiła trzeci z kolei przetarg.

  - Do trzech razy sztuka - mówili z nadzieją pracownicy Silesii. Również we wrześniu założyli oni spółkę pracowniczą o nazwie Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia i przystąpili do przetargu. Znaleźli prezesa, którym został Krzysztof Tytko i - jak zapewniają - inwestora strategicznego.

  - Także należę do spółki pracowniczej. Byłem jednym z pierwszych, którzy do niej przystąpili. Wierzę, że uda się uratować kopalnię - dodał Lach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama