Ważne
  Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie gruntów w Łaziskach

  Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie gruntów w Łaziskach

  Katarzyna Grygierczyk, Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nawet pięciokrotnie wzrosły opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów w Łaziskach Górnych. Osoby, które teraz rocznie płacą gminie za użytkowanie garaży 40 zł, od stycznia mogą już płacić 200 zł.
  Dlaczego? Bo gmina postanowiła nadrobić zaległości z ostatnich 20 lat, przez które ani razu nie zleciła wyceny swoich działek. A że ich wartość w tym czasie poszła znacząco w górę, razem z nią wzrosły opłaty. 200 zł przyjdzie płacić użytkownikom garaży w Łaziskach

  - Jesteśmy winni grzechu zaniechania - wyznaje burmistrz Mirosław Duży. - Przypuszczam, że wystarczyłoby, gdybyśmy taką wycenę przeprowadzali raz na pięć lat, a wówczas każdy zdążyłby się do podwyżek przyzwyczaić, nie byłyby tak drastyczne.


  Jest to jednak płacz nad rozlanym mlekiem. Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego trafiły już doniesienia oburzonych całą sytuacją łaziszczan, głównie użytkowników garaży. Ich pretensje są skierowane w równym stopniu do opieszałych urzędników, co do niekompetentnego, ich zdaniem, rzeczoznawcy. Twierdzą, że wartości ich gruntów zostały znacząco zawyżone i domagają się ponownej wyceny.

  Horrendalne koszty wykonania operatu szacunkowego są jednak właśnie głównym powodem, dla którego gminy jak tylko mogą odwlekają przeszacowanie gruntów. Mają obowiązek przeprowadzać je nie częściej niż raz do roku, jednak żadna ustawa nie reguluje górnej granicy zwłoki. Nawet urzędnicy w Katowicach przyznają, że każda wycena gruntów jest poprzedzona wnikliwą analizą jej opłacalności. Tam jednak, jak nas zapewniono w Urzędzie Miasta, wyceny są przeprowadzane w miarę regularnie.

  - Ostatnią przeprowadziliśmy w ubiegłym roku - mówi Dariusz Czapla z UM. - Nowe opłaty obowiązują od 1 stycznia 2009 i dotyczą wszystkich użytkowników wieczystych gruntów stanowiących własność miasta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koszt operatu

   Z_photo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 79

   Co to znaczy "horrendalne koszty wykonania operatu szacunkowego "?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama