Zgarnęliśmy miliony na ekologiczne projekty

  Zgarnęliśmy miliony na ekologiczne projekty

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gminy z naszego województwa zdobyły najwięcej w kraju środków z funduszy unijnych na modernizację gospodarki wodno-ściekowej oraz budowę kompleksowych systemów gospodarki odpadami i ochronę powierzchni ziemi.
  - Osiągnęliśmy w tym zakresie bardzo dobry wynik, region zajmujący drugie miejsce w tym zestawieniu pozyskał dwa razy mniej środków - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach.

  Fundusz jest Instytucją Wdrażającą Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego realizowane są wspomniane projekty. - Ten sukces to głównie zasługa małych i średnich gmin, które mają odwagę podejmować trudne wyzwania i realizować projekty - dodaje prezes Lenartowicz. - Dlatego też staramy się pomagać im zdobyć środki na wkład własny wymagany przy realizacji każdego projektu.

  Jednym z przykładów dużych projektów realizowanych przez gminy z naszego regionu jest budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Bielsku-Białej i gminach powiatu bielskiego w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2007-2013.

  Unijne dofinansowania na realizację bielskiego projektu to ponad 57 mln zł, ale planowany całkowity koszt jego realizacji wynosi aż 90 mln zł. - Dzięki temu powstanie jedno z najnowocześniejszych składowisk odpadów w Polsce, spełniające rygorystyczne normy unijne - podkreśla Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego urzędu. Powstanie też sortownia odpadów, kompostownia, magazyn odpadów niebezpiecznych oraz odpowiednie zaplecze techniczne. - Unijne przepisy wymagają, aby coraz większa część odpadów była przetwarzana, a nie składowana - podkreśla prezes Lenartowicz.

  Dodaje, iż bardzo ważne jest, by nasze gminy aktywnie zabiegały o środki na tego typu inwestycje. Jeśli nie spełnią unijnych wymagań w zakresie przetwarzania odpadów, będą płacić słone kary. Unia zobowiązuje m.in. Polskę do ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji o 25 proc. Krajowy plan gospodarki odpadami zakłada, że recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów ma objąć w 2020 roku aż 65 proc. Tymczasem obecnie jedynie 3 do 5 proc. odpadów komunalnych w Polsce wykorzystuje się gospodarczo, pozostała część trafia na składowiska.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama