Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgarnęliśmy miliony na ekologiczne projekty

Mariusz Urbanke
Gabriela Lenartowicz
Gabriela Lenartowicz Fot. Marzena Bugała
Gminy z naszego województwa zdobyły najwięcej w kraju środków z funduszy unijnych na modernizację gospodarki wodno-ściekowej oraz budowę kompleksowych systemów gospodarki odpadami i ochronę powierzchni ziemi.

- Osiągnęliśmy w tym zakresie bardzo dobry wynik, region zajmujący drugie miejsce w tym zestawieniu pozyskał dwa razy mniej środków - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach.

Fundusz jest Instytucją Wdrażającą Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego realizowane są wspomniane projekty. - Ten sukces to głównie zasługa małych i średnich gmin, które mają odwagę podejmować trudne wyzwania i realizować projekty - dodaje prezes Lenartowicz. - Dlatego też staramy się pomagać im zdobyć środki na wkład własny wymagany przy realizacji każdego projektu.
Jednym z przykładów dużych projektów realizowanych przez gminy z naszego regionu jest budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Bielsku-Białej i gminach powiatu bielskiego w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2007-2013.

Unijne dofinansowania na realizację bielskiego projektu to ponad 57 mln zł, ale planowany całkowity koszt jego realizacji wynosi aż 90 mln zł. - Dzięki temu powstanie jedno z najnowocześniejszych składowisk odpadów w Polsce, spełniające rygorystyczne normy unijne - podkreśla Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego urzędu. Powstanie też sortownia odpadów, kompostownia, magazyn odpadów niebezpiecznych oraz odpowiednie zaplecze techniczne. - Unijne przepisy wymagają, aby coraz większa część odpadów była przetwarzana, a nie składowana - podkreśla prezes Lenartowicz.

Dodaje, iż bardzo ważne jest, by nasze gminy aktywnie zabiegały o środki na tego typu inwestycje. Jeśli nie spełnią unijnych wymagań w zakresie przetwarzania odpadów, będą płacić słone kary. Unia zobowiązuje m.in. Polskę do ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji o 25 proc. Krajowy plan gospodarki odpadami zakłada, że recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów ma objąć w 2020 roku aż 65 proc. Tymczasem obecnie jedynie 3 do 5 proc. odpadów komunalnych w Polsce wykorzystuje się gospodarczo, pozostała część trafia na składowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty