Dramat! Ukraińcy i Tajlandczycy jak niewolnicy

Dramat! Ukraińcy i Tajlandczycy jak niewolnicy

PS

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Dramat! Ukraińcy i Tajlandczycy jak niewolnicy
1/6
przejdź do galerii

©Straż Graniczna

Do ujawnienia tego faktu doszło w trakcie kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, jaką funkcjonariusze Straży Granicznej z Raciborza i pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu prowadzili w przedsiębiorstwie w Karłowicach zajmującym się uprawą sadzonek i kwiatów. Prawie 60 obywateli Ukrainy i Tajlandii zatrudnionych w tej firmie mieszka w budynku, zupełnie nieprzystosowanym do zakwaterowania ludzi, w warunkach zagrażających ich bezpieczeństwu i zdrowiu - informuje rzecznik prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ppłk Cezary Zaborski.


Budynek usytuowany jest na terenie firmy w kompleksie nieczynnych elewatorów zbożowych. Już wstępne oględziny miejsc, gdzie mieszkali cudzoziemcy - niewielkich pokoi, w części z ograniczonym dopływem światła dziennego; zagrzybionych ścian; prowizorycznych kuchni z niezabezpieczonymi butlami gazowymi; prowizorycznej i odkrytej instalacji elektrycznej; stanu higienicznego niewystarczającej ilości toalet i natrysków, nasunęły kontrolującym podejrzenia, że doszło do naruszenia podstawowych zasad w zakresie przepisów przeciwpożarowych, warunków sanitarnych i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki zamieszkania zbiorowego.

Dlatego powiadomiono bezzwłocznie pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu oraz strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu celem podjęcia czynności zgodnie z uprawnieniami. Sprawą zainteresowany zostanie także Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu z uwagi na podejrzenie naruszenia przepisów prawa budowlanego.

Pracodawca, nie dość, że nie zapewnił zagranicznym pracownikom odpowiednich warunków socjalnych, to prawdopodobnie nie dopełnił też formalności związanych z legalnym zatrudnieniem 36 obywateli Ukrainy. Ustalono, że zabrał i bezprawnie przetrzymywał ich paszporty, rzekomo w celu zalegalizowania ich pracy. Jednak jak wynika z dotychczasowych wyjaśnień, do chwili kontroli w firmie nie podjął w tym zakresie żadnych czynności - nie wystawiając i nie rejestrując oświadczeń o zamiarze powierzenia Ukraińcom pracy, nie podpisując z nimi umów o pracę, ani też nie zgłaszając ich zatrudnienia we właściwym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Te kwestie są przedmiotem czynności kontrolnych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy we współdziałaniu ze Strażą Graniczną. Gdy potwierdzą się podejrzenia o nielegalnym zatrudnianiu cudzoziemców, pracodawca będzie odpowiadał za naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Przedmiotem wyjaśnień będą też warunki i zasady pracy cudzoziemców, gdyż z zebranych informacji wynika, że pracowali on 12-14 godzin dziennie, przez 7 dni w tygodniu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo