Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Rudy Śląskiej chce wyrzucić dyrektorkę MOPS

Sławomir Cichy, Aldona Minorczyk-Cichy
DZ ARC
Ponad stu pracowników MOPS-u w Rudzie Śląskiej przyszło na sesję Rady Miasta, by przekonać prezydenta do zmiany decyzji związanej z odwołaniem Grażyny Dziedzic ze stanowiska dyrektora tej placówki.

Powodem decyzji którą prezydent Andrzej Stania podjął 27 października miała być utrata zaufania do podwładnej i sygnały o mobbingu wobec pracowników, którego miała się dopuścić.

Tymczasem w obronie dyrektorki stanęli nie tylko pracownicy MOPS, których ponad dziewięćdziesiąt procent podpisało petycję do głowy miasta z prośbą o zmianę decyzji, ale także wszyscy radni bez względu na opcję polityczną jaką reprezentują. W stanowisku Komisji Zdrowia, która zebrała się w tej sprawie, padają wyraźne stwierdzenia, że decyzja prezydenta jest zła i o tym, że zdaniem radnych powinien ją zmienić. W obronie dyrektor stanęły również organizacje społeczne, stowarzyszenia, kuratorzy, domy pomocy działające w ramach Caritas nie tylko z Rudy Śląskiej ale i województwa.

Zdaniem radnych ironią jest fakt, że w dniu zwolnienia dyrektorka otrzymała pismo pochwalne od wojewody i z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania powiedział nam po wysłuchaniu argumentów przemawiających za przywróceniem Grażyny Dziedzic, że rozważy taką decyzję, być może jeszcze dzisiaj. W kilka godzin później zmienił zdanie twierdząc, że daje sobie na podjęcie decyzji tydzień.

Grażyna Dziedzic w 1996 roku została zastępcą dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej. W 1999 roku otrzymała pierwszą nagrodę Wojewody Śląskiego i Marszałka Śląskiego za Miejski Program Pomocy Społecznej na lata 1999-2002, zaś rok później II nagrodę za projekt Miasto Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym. Obejmował on m.in. utworzenie sieci Świetlic Socjoterapeutycznych prowadzonych przez różne podmioty oraz Świetlandii - imprezy integrującej. Zorganizowała również Grupy Wsparcia i szkolenia dla rodzin zastępczych oraz ich wychowanków. Propagowała tworzenie mieszkań rodzinkowych dla usamodzielnianych wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych w różnych dzielnicach Rudy Śląskiej, za co w 2001 roku otrzymała wyróżnienie Ministra Edukacji. W 2003 roku awansowała na dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Na tym stanowisku zajmowała się opracowaniem i uchwaleniem Miejskiej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. W 2005 roku Minister Polityki Społecznej przyznał jej nagrodę za Świetlandię - Festiwal Świetlic Socjoterapeutycznych i Środowiskowych. W 2006 roku otrzymała tytuł Przyjaciel rodziny z fundacji Ernst &Young. W Kapitule Orderu uśmiechu jest wniosek dzieci z Rudy Śląskiej o przyznanie jej tego odznaczenia.

- Oglądałam relację z sesji RM w domu dzięki internetowi. Nie czuję się winna, wszystko co robiłam, robiłam dla ludzi. Jestem wdzięczna swoim pracownikom że mnie wsparli. Ich odwaga jest niesamowita - powiedziała nam Grażyna Dziedzic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prezydent Rudy Śląskiej chce wyrzucić dyrektorkę MOPS - Dziennik Zachodni