Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: W budynku po szpitalu ma być akademik

Barbara Kubica
Remont szpitalnego kompleksu pochłonie ok. 100 mln zł
Remont szpitalnego kompleksu pochłonie ok. 100 mln zł Fot. Agnieszka Materna
Władze starostwa powiatowego, które od kilku dni są już właścicielem terenów po byłym szpitalu Juliusz, chcą w jednym z gmachów stworzyć akademik dla rybnickich studentów.

- Kilka dni temu podpisaliśmy akt notarialny, który zakończył proces przekazania nam tego terenu i budynków. Teraz zastanawiamy się nad tym, czy w jednym z nich nie stworzyć akademika. Zanim jednak podejmiemy decyzję, musimy mieć szczegółową ekspertyzę o stanie technicznym budynków i możliwości ich przekształcenia - mówi Damian Mrowiec, starosta rybnicki.

Mimo że pomysł jest dopiero w powijakach, już podchwycili go rybniccy studenci. - Kampus działa świetnie, ale Rybnik nigdy nie będzie mógł konkurować z Katowicami, czy Krakowem, jeśli nie stworzy się tutaj miasteczka akademickiego z prawdziwego zdarzenia - mówi Karolina Zgrzewak, studentka Politechniki Śląskiej.

Oprócz akademika na terenie poszpitalnego kompleksu ma też powstać centrum organizacji pozarządowych, dom papieski, a nawet centrum wiedzy europejskiej i ekologicznej. Ponieważ obiekt został przekazany za darmo starostwo może go przeznaczyć tylko i wyłącznie na tak zwane cele społeczne.
A to oznacza, że w zabytkowych gmachach na pewno nie powstaną biura, hotele i restauracje.

- Teraz czeka nas najważniejsze zadanie, czyli znalezienie pieniędzy na remont i adaptację budynków. Przede wszystkim będziemy się starali o kasę z Unii Europejskiej, bo w budżecie starostwa kwoty potrzebnej na remont Juliusza nie ma - mówi Mrowiec.

A według szacunkowych danych remont szpitalnego kompleksu może kosztować nawet 100 milionów złotych.

Przekazany władzom powiatu kompleks zajmuje bardzo atrakcyjną działkę o powierzchni około 1 hektara w centrum miasta. W jego skład wchodzi 9 wielkich budynków. Pięć z nich zostało wpisanych do rejestru zabytków. Ochronie podlega też otaczająca wszystkie gmachy zieleń.

To z kolei oznacza, że każda zmiana i każdy remont prowadzony na terenie kompleksu wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowy gospodarz musi zachować bryłę budynków, kształt dachu, wystrój wnętrza i wszystkie detale elewacji zewnętrznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!