Bilety będą tańsze, port lotniczy w Pyrzowicach dostał...

  Bilety będą tańsze, port lotniczy w Pyrzowicach dostał hektary

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po latach starań wojsko przekazało marszałkowi województwa śląskiego nowe tereny dla lotniska w Pyrzowicach. Dzięki temu około 2014-15 roku możemy liczyć na tańsze niż z innych portów w Polsce odloty z Katowic. Powstanie też silna baza cargo lotniczego. W zamian wojsko będzie otrzymywało 30 proc. opłaty za dzierżawę gruntu przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA.
  Starania o tereny graniczące z lotniskiem w Pyrzowicach trwają od lat. Mają je gminy powiatu tarnogórskiego i na razie żądają wygórowanych cen za ich odstąpienie. Latami trwały też negocjacje na ten temat z wojskiem. Wczoraj doszło do oficjalnego przejęcia od Agencji Mienia Wojskowego terenów wokół lotniska. - Przejmujemy 24 hektary z ważną dla lotniska bocznicą kolejową, drogą dojazdową i składem paliw - przyznaje marszałek Bogusław Śmigielski.


  Przypomina, że plan rozwoju Pyrzowic przewiduje połączenie Katowic z lotniskiem szybką koleją, MPL Katowice chce też zostać centrum cargo na Polskę. Szansę swego rozwoju widzi w największym na południu Polski południowej ruchu czarterowym.

  - Pyrzowice są szczególnie warte wsparcia, bo w ostatnich latach przepustowość lotniska wzrosła dziesięciokrotnie: z 250 tys. pasażerów do 2,5 mln rocznie - podkreśla Krzysztof Michalski, prezes AMW.

  Dla GTL, które zarządza pyrzowickim portem, uwolnienie terenów przez wojsko oznacza możliwość pozyskania poważnego inwestora do budowy bazy paliw. Byłaby ona konkurencyjna wobec Petrolotu - spółki LOT-u dostarczającej dziś paliwo do samolotów, przywożone zresztą spod Krakowa. Sam Petrolot także w pobliżu płyty buduje nową bazę paliw.

  - Bocznica kolejowa przekazana marszałkowi jest w stanie po modernizacji przyjąć ciężkie cysterny. Baza paliwowa znajduje się 100 metrów od płyty lotniska. To oznacza, że opłaty paliwowe będą dla przewoźników niższe, a także przyciągnięcie do Pyrzowic większej liczby przewoźników i obniżenie cen biletów. Baza będzie gotowa najpóźniej w 2015 roku - tłumaczy Andrzej Olko, członek zarządu GTL.

  W przyszłości w okolicy bazy paliwowej będą stawiane samoloty obsługujące cargo. Zresztą już 7 listopada rusza tu pierwsze i jedyne bezpośrednie połączenie frachtowe między Polską i Ameryką Północną.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama