Lekcja prywatnego

  Lekcja prywatnego

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wydarzyła się na Śląsku pouczająca impreza: przyjechał krakowski biznesmen, który dorobił się majątku na handlu nieruchomościami, a teraz z tych pieniędzy finansuje... własną działalność artystyczną.
  Janusz Bielecki odkrył w sobie powołanie kompozytora, najął więc muzyków z najwyższej półki, zatrudnił dobrą orkiestrę symfoniczną z renomowanym dyrygentem i jeździ po kraju z koncertem "Lustra". Za wszystko płaci sam - od wynajęcia sali, przez całą logistykę, reklamę, aż po honoraria artystów. Niezależnie od tego, czy uznamy to dzieło za wybitne, czy też odmówimy twórcy talentu, zostają nam z tego koncertu dwie ważne nauki.

  Pierwszą kieruję do tych śląskich twórców, którzy dotąd nie zyskali uznania u odbiorców, choć są głęboko przekonani, że talentami wyprzedzają Szekspira, Verdiego, Beethovena, Picassa i Hemingwaya razem wziętych.
  Bierzcie przykład z Bieleckiego i zamiast bezlitośnie ssać publiczną szkatułę, zapracujcie sami na finansowanie swoich arcydzieł, którymi świat się nie zachwyca. Albo postarajcie się o zamożnych tatusiów, wujków, kochanki i kochanków, oni docenią wasze aspiracje i je sfinansują. Zaś decydentów uczulam, że niekoniecznie trzeba wydawać z naszych podatków miliony na finansowanie sztuk teatralnych, oper, filmów, książek oraz innych wypocin zapoznanych twórców, wyłącznie dla satysfakcji autora i jego rodziny (z wyjątkiem teściowej, która szczęśliwie ugrzęzła w windzie i nie dojechała na premierę). Ani województwo, ani żadne miasto nie zamówiło dotąd dzieła u któregokolwiek z wybitnych twórców, którzy tu mieszkają. Ale każdego roku wydają bajońskie sumy na finansowanie gniotów, które natychmiast zalegają w magazynach. Jeśli ktoś chce być oklaskiwany, mimo że Bozia nie dała talentu, to niech sobie sam za to płaci.

  Druga nauka z prywatnego koncertu jest nie mniej ważna. Cokolwiek byśmy wybrzydzali na temat kompozytorskich talentów Janusza Bieleckiego, jego autorski koncert był zorganizowany perfekcyjnie, z wysmakowaną oprawą plastyczną, precyzyjnie skomponowanym oświetleniem, z zaproszeniami i programami na najwyższym poziomie edytorskim. Wielkim grzechem naszych instytucji kultury jest powszechne lekceważenie takiej właśnie formy organizacyjnej i oprawy dzieła.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama