4 listopada wielka pikieta śląskich medyków w Warszawie

  4 listopada wielka pikieta śląskich medyków w Warszawie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Decyzja o proteście została podjęta w czwartek tuż po spotkaniu związkowców śląsko-dąbrowskiej Solidarności z dyrektorem oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Zygmuntem Klosą.
  Związkowcy nie chcą dalej stać z założonymi rękami i patrzeć na agonię szpitali.
  - Usłyszeliśmy, że pieniędzy nie ma. Dlatego 4 listopada jedziemy do Warszawy pod Ministerstwo Zdrowia, by pokazać minister Ewie Kopacz, że nie żartujemy - zapowiada Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S". - Jedziemy upomnieć się o trzysta milionów złotych, których w tym roku brakuje naszym szpitalom. Nie będziemy patrzeć bezczynnie jak na służbie zdrowia dokonywana jest eutanazja.

  Minister Kopacz może spodziewać się pod oknami około tysiąca demonstrantów. Ta megapikieta to kolejny krok w prowadzonym przez Solidarność proteście, który trwa od 20 października, kiedy to Regionalny Sekretariat Ochrony Zdrowia śląsko-dąbrowskiej "S" ogłosił pogotowie strajkowe we wszystkich komisjach związkowych. Powołano też Międzyregionalny Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którego zadaniem jest koordynowanie działań protestacyjnych ze strajkiem generalnym włącznie.
  Dziś, gdy śląskiej służbie zdrowia na 2009 i 2010 rok brakuje ok. 600 mln złotych, scenariusz ostrych wystąpień z akcją strajkową włącznie staje się coraz bardziej realny. Decydujące dla nastrojów będą dwa ostatnie miesiące tego roku. To właśnie w listopadzie i grudniu eksperci spodziewają się nagromadzenia zaległości finansowych. O wybuch niepokojów wtedy łatwo.

  Dodatkowo związkowcy są oburzeni decyzją prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, który narzucił podział przekazanych do oddziału w zeszłym tygodniu 67 mln złotych. Kwota ta wynika z podziału 500-milionowej rezerwy Funduszu pomiędzy oddziałami NFZ. Niestety to znaczone pieniądze, bo trzeba je wydać zgodnie z zaleceniami prezesa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama