W Częstochowie hutnicy idą na postojowe

  W Częstochowie hutnicy idą na postojowe

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od poniedziałku na wydziałach walcowni rur, walcowni blach grubych, stalowni, centrum konstrukcji stalowych przerwana zostanie produkcja. To już czwarta w tym roku przerwa w pracy.
  Postojowe obejmie około tysiąca pracowników. - Najtrudniejsza sytuacja będzie w walcowni rur, bo zanosi się na to, że postój potrwa tam do końca miesiąca - mówi Andrzej Gwiazda, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników ISD Huty Częstochowa. - Na pozostałych wydziałach postoje będą kilkudniowe.
  W produkcyjnej przerwie pracownicy będą mieli obniżone wynagrodzenia. W czerwcu związki zawodowe wywalczyły, że będzie to 90 procent pensji. Właściciel zaproponował przejście na emerytury 700 osobom

  - Poprzednio, gdy na początku roku szliśmy na postojowe dostawaliśmy od 60 do 80 procent wynagrodzenia podstawowego - mówi Marek Kurzak, hutnik. - Tacy jak ja, pracujący w ruchu ciągłym, w systemie czterobrygadowym, traciliśmy bardzo dużo, bo na przykład nie wliczano nam do wypłat dodatków takich jak np. praca w nocy.

  Tymczasem 90 procent wynagrodzenia za przerwę w produkcji, jest kiepską motywacją do roboty dla zatrudnionych na wydziałach pracujących w pełnym zakresie.
  - Nie chodzi o to, że zazdrościmy ludziom na postojowym, ale mają lepsze wypłaty, niż np. będący na chorobowym - mówią hutnicy, którzy nie mają przerwy.

  Z powodu kryzysu ukraiński właściciel huty szuka w kryzysie oszczędności.
  - Postój to konieczność - mówi Jacek Łęski, rzecznik ISD w Polsce. - Nie ma zbytu na hutnicze wyroby. To problem ogólnoświatowy. Na szczęście przed kryzysem udało się ISD zakończyć inwestycje, także na Ukrainie, chociaż tam kryzys jest większy niż w Polsce.

  Zamówienia na wyroby hutnicze spadły nawet o 70 procent w stosunku do ubiegłego roku.
  Jedną z metod ograniczenia kosztów miało być odchodzenie z huty pracowników, którzy nabyli uprawnień emerytalnych i zrezygnują z pakietu socjalnego gwarantującego im zatrudnienie do 2015 roku. Dotyczy to ponad 700 osób.

  Mogliby oni dostać trzymiesięczną odprawę i pójść na emeryturę na pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, bez obowiązku świadczenia pracy. Przez te pięć miesięcy dostawaliby pełne wynagrodzenie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama