Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast rzeźni będzie pasaż handlowy

Monika Pacukiewicz
Budynki od strony pl. Powstańców mają być wyeksponowane
Budynki od strony pl. Powstańców mają być wyeksponowane mikołaj suchan
Czy przyszedł czas na galerie handlowe w ścisłych centrach miast? W Bytomiu taki właśnie budynek właśnie powstaje na jednym z dwóch głównych placów śródmieścia. W Chorzowie padła zapowiedź utworzenia galerii w sąsiedztwie placu Powstańców, na terenie zabytkowego kompleksu dawnej rzeźni miejskiej. Takie plany przedstawił właśnie Radosław Marzec, prezes zarządu Śląskiej Grupy Inwestycyjnej.

Marzec zapewnia, że budynek galerii nie będzie przypominał blaszanych marketów, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić, i nie będzie budowany z gotowych elementów. - Będzie raczej przypominał Manufakturę w Łodzi czy Stary Browar w Poznaniu - mówi Marzec.

Plany są piękne. Galeria ma mieć około 20 tys. metrów kwadratowych (czyli będzie znacznie mniejsza od Centrum Handlowego Silesia, które ma 65 tys. m kw.). Marzec ocenia, że mogłoby tam znaleźć się od 150 do 200 butików, a także nieduży market - chorzowskie plany zagospodarowania miasta nie pozwalają tu na otwarcie wielkiego sklepu typu Geant czy Tesco. Ma być też multipleks. I zapewnia, że trwają już rozmowy z firmami, które jako pierwsze miałyby zdecydować się na otwarcie tu swoich sklepów, tym samym zdecydować o prestiżu miejsca i przyciągnąć kolejne marki.

Rzeźnia jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Chorzowa. Wybudowana w 1901 roku była wówczas bardzo nowoczesnym zakładem. Przez to, że postawiono ją w pobliżu bocznicy kolejowej, wyroby z Chorzowa trafiały do Niemiec i Anglii. I choć nasz region szczyci się zabytkami poprzemysłowymi, niewiele zostało pamiątek po przemyśle spożywczym. Jednym z najbardziej popularnych obiektów jest browar tyski. Rzeźnia, dzięki wyjątkowej urodzie budynków z czerwonej cegły, z pewnością mogłaby dorównać mu popularnością.

Radosław Marzec obiecuje, że projektując galerię handlową jego firma będzie chciała wyeksponować zabytki. Dwa budynki administracji zakładów, najlepiej widoczne od strony placu Powstańców i ul. Katowickiej, zachowałyby funkcję administracyjną. Mają się tam znaleźć biura, ewentualnie klinika. Ministerstwo kultury zgodziło się na wykreślenie dwóch bardzo zniszczonych zabytków z rejestru. - W latach 1945-89 tak je przebudowano, że straciły swój historyczny charakter - wyjaśnia inwestor. Duży budynek galerii miałby wchłonąć pozostałych kilka obiektów rzeźni. Urozmaicałyby wnętrze galerii, a ich dachy wystawałyby ponad dach pasażu. Dzięki kilku w nim przeszkleniom można by ze środka sklepów oglądać zabytkowe dachy.

Władze Chorzowa są zadowolone z tych pomysłów. Podobnie Lena Wójcicka, moderatorka Społecznego forum miłośników i mieszkańców miasta Chorzów. Forumowicze od lat dokumentują degradację zabytku.

- To świetny pomysł, ale nie uwierzę, póki nie zobaczę - mówi Lena Wójcicka. - A do multipleksu to mogę od razu biec, byleby się coś działo w rzeźni. Tylko trzeba to było robić wcześniej, a nie czekać, aż budynki będą w tak złym stanie. Właściciele od lat bajerują chorzowian i urząd miejski.

Faktycznie - to nie jest pierwsza koncepcja zagospodarowania terenu przedstawiona przez inwestora. We wcześniejszej na terenie rzeźni miały być także mieszkania.

W piątek Marzec zapewniał, że prace przy nowej galerii postępują szybko, jednak nie chciał jeszcze podać, ile będzie kosztować remont zabytków. Jeżeli prace nad planem zagospodarowania przestrzennego, konstruowanym przez miasto w dużej mierze na życzenie Śląskiej Grupy Inwestycyjnej, będą szły szybko, pod koniec przyszłego roku mogłaby zacząć się budowa galerii. Z kolei budowa ma potrwać jakieś dwa lata.

Dużym problem może okazać się organizacja zjazdu z ulicy Katowickiej w ulicę Krakusa, prowadzącą do rzeźni. Wymaga to przebudowania drogi. ŚGI chce ponieść część kosztów.

- Przy dzisiejszych nowoczesnych technikach wszystko jest możliwe - Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie nie przekreśla budowy zjazdu do galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty