Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek bez dotacji

Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek bez dotacji

PS

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

- Władze Katowic i samorząd województwa śląskiego powinny pomagać utrzymywaniu i promocji Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek - mówi Piotr Duda, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.
Piotr Duda przypomina, że Pomnik-Krzyż i muzeum przy kopalni to symbole walki o wolność i godność wszystkich Polaków. Niestety na muzeum nie daje złotówki ani katowicki ani wojewódzki samorząd.

- Wielu polityków i samorządowców chwali się swoim solidarnościowym rodowodem przy okazji wyborów czy rocznicowych uroczystości. Ale jeśli chodzi o konkretne działania związane pielęgnowanie dziedzictwa i pamięci o początkach Solidarności, większość umywa ręce - podkreśla zniesmaczony takim działaniem Piotr Duda.


Muzeum przy kopalni Wujek, choć jest miejscem pamięci, które powinno być ważne dla wszystkich Polaków, powstało i jest utrzymywane tylko dzięki pieniądzom przekazywanym przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność i Katowicki Holding Węglowy. Nie wszyscy wiedzą, że obie instytucje finansują pensję kustosza izby pamięci. To dzięki pieniądzom Solidarności powstała jedna z najważniejszych ekspozycji w muzeum - unikatowa diorama przedstawiająca sceny z pacyfikacji - informuje Wojciech Gumułka rzecznik prasowy Zarządu Regionu.

W ciągu niespełna roku od powstania placówkę odwiedziły dziesiątki wycieczek szkolnych. Dzięki temu kilka tysięcy zwiedzających, głownie dzieci i młodzieży, miało okazję poznać fragment najnowszej historii Polski. Wstęp do muzeum, co warto podkreślić, jest bezpłatny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo