Polskie prawykonanie Liturgii św. Jana Złotoustego w...

Polskie prawykonanie Liturgii św. Jana Złotoustego w Filharmonii Śląskiej

RP

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Filharmonia Śląska zaprezentowała polską prapremierę Liturgii św. Jana Złotoustego Romualda Twardowskiego
Wykonawcami koncertu, który odbył się w piątek 30 października, byli znakomity polski bas Leonard Andrzej Mróz, świetny tenor Karol Bulanda oraz Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją cenionego Czesława Freunda.

Skomponowana w 2005 roku Liturgia miała swoje prawykonanie światowe 12 czerwca 2008 roku w Filharmonii Kijowskiej podczas koncertu inaugurującego XII Festiwal Zołotowierchij Kijew. Zamówiona została na ten festiwal przez dyrektora sławnego kijowskiego Chóru Kameralnego, Mykołę Hobdycza.
Wcześniej obszerne jej fragmenty przedstawiono na częstochowskim festiwalu Gaude Mater (2007). W Filharmonii Śląskiej cały (z pominięciem Czytania apostolskiego, które jest na płycie z kijowskiego prawykonania) złożony z 17 części, trwający nieco ponad godzinę utwór wykonany został w Polsce po raz pierwszy.

Koncert okazał się wielkim sukcesem. Zakończyła go długa owacja powstałych z miejsc słuchaczy i dwa bisy. Publiczność nagrodziła gorącymi brawami zarówno przybyłego z Warszawy kompozytora i przede wszystkim jego dzieło, jak i wszystkich bez wyjątku wykonawców. Polska kompozycja idealnie wpisuje się w klimat śpiewów cerkiewnych, sama w sobie jest muzyką religijną Kościoła wschodniego i współczesnymi środkami rozwija jej wielowiekowe tradycje. Z całą pewnością będzie często gościć w cerkwiach i na koncertowych estradach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Liturgia Kijowska

Żurawina (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Wczoraj,19 maja, Liturgią Romualda Twardowskiego zabrzmiała na otwarcie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku. Śpiewała Państwowa Akademicka Kapela Chóralna Rosji z...rozwiń całość

Wczoraj,19 maja, Liturgią Romualda Twardowskiego zabrzmiała na otwarcie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku. Śpiewała Państwowa Akademicka Kapela Chóralna Rosji z Moskwy. Wykonanie znakomite, ale...rosyjskie, a przecież Liturgia została skomponowana do ukraińskiego przekładu tekstu Liturgii św. Jana Złotoustego. Słucham jej w nagraniu chóru "Kijiv" pod ręką Mykoły Hobdycza i wg mnie brzmi lepiej- piękniej, nie tak symfonicznie jak śpiewają moskwianie. Kilka dni wcześniej śpiewał Liturgię chór Filharmonii Białostockiej na koncercie urodzinowym Romualda Twardowskiego- nie wiem jak to brzmiało. A prof. Twardowski jest dla nas- słuchaczy Festiwalu- kimś niezwykłym: podziwiamy Go i kochamy. To nie tylko wybitny kompozytor, ale też wielki erudyta i miły, ciepły,dowcipny człowiek. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo