Światełka naszej pamięci

  Światełka naszej pamięci

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze dni listopada są szczególnie ważne w polskiej tradycji. Odwiedzamy cmentarze, wspominamy bliskich, zapalamy światełka pamięci.
  Może bardziej niż inni celebrujemy ten czas, oddajemy się zadumie, bo zmusza nas do tego trudna, usiana śmiercią i krzyżami przeszłość. Nie oszczędzały nas przecież zawieruchy wojenne, zbyt często musieliśmy bronić powstańczych szańców. Dlatego spacer po naszych nekropoliach jest też niezwykle ważną lekcją historii - tej zamierzchłej i tej najnowszej. Ilekroć jestem na cmentarzu w Żarnowcu, wzrusza mnie mogiła powstańca styczniowego z 1863 roku, który zginął w zupełnie nieznanym sobie miejscu, z daleka od rodziny, samotnie. Grobowiec, usytuowany tuż przy wejściu, zawsze jest czysty, a 1 listopada zawsze znajdzie się ktoś, kto zapali na grobie bohatera znicz.

  Ogromnie budujące są również setki zniczy ustawiane na grobach żołnierzy rosyjskich, którzy ginęli tysiące kilometrów od własnych domów, często pochowani w bezimiennych masowych mogiłach w Sosnowcu, Pszczynie i wielu innych miastach, stojących na szlaku do Berlina.

  Żołnierskie mogiły na mapie Polski to szczególne znaki pamięci, skomplikowanej historii, a przede wszystkim wielkich tragedii zwykłych ludzi uwikłanych w światowe konflikty, w których byli jedynie ofiarami. Podczas niedawnego spotkania przywódców Polski, Rosji i Niemiec na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej premier Donald Tusk oddał hołd Rosjanom mówiąc, że nie mogli dać nam wolności, bo sami jej nie mieli. Znicze na ich grobach są symbolem, że Polacy bardzo dobrze rozumieją tę zależność. Czym innym są bowiem medialne polityczne gry, rusofobia, karmiona kompleksami i bolesne rany, takie jak Katyń. Czym innym zaś są zwykła ludzka pamięć, wdzięczność, współczucie, zrozumienie. To budujące, że nie przechodzimy obok tych grobów obojętnie. I to budujące, że na cmentarze radzieckie przychodzi także młodzież.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama