Krzyże zasługi i nominacje po 70 latach

  Krzyże zasługi i nominacje po 70 latach

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krzyżami Zasługi za Dzielność i mianowaniem na stopnie aspirantów zostali pośmiertnie uhonorowani dwaj starsi posterunkowi - Jan Kala i Walenty Wylężek Obaj w 1939 roku wykazali się wyjątkową odwagą i męstwem podczas obrony granic naszego kraju przed niemieckimi oddziałami dywersyjnymi.
  W komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się wczoraj pośmiertne odznaczenie i mianowanie na wyższy stopień dwóch przedwojennych policjantów - Jana Kali i Walentego Wylężka.

  Starszy posterunkowy Jan Kala w sierpniu i wrześniu 1939 roku dowodził ochotniczym oddziałem powstańczym w obronie przygranicznego Chropaczowa przed niemieckimi oddziałami dywersyjnymi Freikorps Ebbinghaus,


  Starszy posterunkowy Walenty Wylężek bronił w tym samym czasie przed Freikorpsem granicy naszego kraju na odcinku Bielszowice - Czarny Las oraz brał udział w bitwie o kopalnię Walenty - Wawel w Rudzie Śląskiej.

  Za swoją wyjątkową odwagę i męstwo obaj policjanci II RP zostali pośmiertnie oznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność i mianowani na stopnie aspirantów.

  W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż i nominację na ręce wnuczki Walentego Wylężeka przekazała minister Bożena Borys - Szopa.

  Nominację dla Jana Kali odebrał Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Dariusz Biel. Odznaczenie natomiast minister Kancelarii Prezydenta RP przekazała Wiceprezesowi Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia, Rodzina Policyjna 1939 r. w Katowicach - Panu Mariuszowi Gasiowi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama