Rycerze Kolumba, czyli społecznicy

  Rycerze Kolumba, czyli społecznicy

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Noszą płaszcze i czapki w stylu napoleońskim z piórami. Oczywiście tylko podczas oficjalnych wystąpień. Są katolikami i społecznikami. Wkrótce w diecezji sosnowieckiej zaczną działać rady zakonu rycerzy Kolumba. W niedzielę kandydaci na członków zakonu spotkają się w czeladzkim kościele pw. Świętego Stanisława. Rycerze będą pomagać biednym, krzewić wartości rodzinne i patriotyczne.
  Takich miast, gdzie działa zakon jest w Polsce zaledwie kilkanaście. Na Śląsku rycerze Kolumba działają w Tychach, Kobiórze i Bielsku - Białej. W Zagłębiu w Czeladzi i Dąbrowie Górniczej.

  Idee rycerzy chce wprowadzić do diecezji sosonowieckiej ksiądz biskup Grzegorz Kaszak, który sam jest honorowym członkiem takiego zgromadzenia. Podobnie jak abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

  Jednym z pierwszych, którzy organizują taką formację w Zagłębiu jest ksiądz Jarosław Wolski, proboszcz parafii świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Odbyło się już pierwsze spotkanie, na którym przedstawiciel amerykańskiego zakonu Patrick Lahey przedstawił założenia zakonu. Teraz, w najbliższą niedzielę ma odbyć się kolejne spotkanie organizacyjne. Jest już kilkunastu chętnych.

  - To katolicka, ale świecka organizacja. Kapelan spełnia tu tylko funkcję pomocniczą, doradczą. Nie narzuca swoich pomysłów, może jedynie inspirować i pomagać. Wśród osób, które być może znajdą się wśród członków zakonu, są zarówno zwykli parafianie, jak i osoby bardziej znane, m.in. Sławomir Pietras, znany miłośnik oper i wieloletni dyrektor teatrów operowych, organizator festiwalu Ave Maria w Czeladzi, czy Jacek Kołacz, dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi.

  - Na razie byłem na pierwszym spotkaniu. Jestem z natury społecznikiem, dlatego się tym zainteresowałem. Najpierw jednak muszę poznać moje ewentualne przyszłe zadania, tak, abym wiedział, czy będę w stanie się ich podjąć - mówi Jacek Kołacz. Podobnie w tej sprawie wypowiada się Sławomir Pietras, zastrzegając, że przed podjęciem decyzji musi na ten temat porozmawiać z księdzem prałatem. Wśród pierwszych zadań, na których skupią się członkowie zakonu w parafii czeladzkiej, będzie pomoc rodzinie, propagowanie wartości rodzinnych. Dużo też zależy od tego, co na co dzień robi dany członek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama