Duńczycy w Sosnowcu redukują emisję gazów

  Duńczycy w Sosnowcu redukują emisję gazów

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj odbył się pierwszy "transfer" metanu z wysypiska śmieci w Sosnowcu - do Danii. Nie został on bynajmniej fizycznie wyekspediowany do tego państwa.
  Chodzi o możliwość zaliczenia na konto partnera redukcji szkodliwych gazów cieplarnianych, jeśli dokonuje u nas inwestycji chroniących klimat. Wartość inwestycji przelicza się wówczas na jednostki redukcji emisji ERUs. Wczoraj odbył się pierwszy ich transfer z Polski. Możliwe to było dzięki duńskiemu projektowi związanemu z utylizacją gazu z wysypiska śmieci.

  - Jest to pierwsze takie zastosowanie ustawy o systemie zarządzania emisjami, która została przygotowana przez Ministerstwo Środowiska - mówi Małgorzata Czeszejko-Sochacka z biura prasowego resortu środowiska. - Zastosowany mechanizm wspólnych wdrożeń, wynikający z Protokołu z Kioto, pozwala na realizację ekologicznych projektów w Polsce przez zagranicznych partnerów.

  Projekt realizowany we współpracy z Danią obejmuje odbudowę i rozbudowę istniejących zakładów utylizacji gazu składowiskowego, pochodzącego ze składowisk odpadów. Zostanie on spalony w silnikach i pochodniach w trzech miejscach w Polsce: w Łubnej, Sosnowcu i Łęgajnach. Dzięki utylizacji gazu dojdzie do redukcja emisji metanu. Sukces pójdzie na konto Duńczyków.

  Mechanizm tej operacji, na którą pozwala Protokół z Kioto, jest prosty: można na własne konto zaliczyć redukcję uzyskaną w wyniku inwestycji w innym kraju. Państwo-inwestor zmniejsza swoje koszty redukcji emisji (w porównaniu do wydatków, jakie musiałby ponieść na inwestycje u siebie) i zwiększa swój limit emisji. Natomiast państwo-gospodarz projektu, w tym wypadku Polska, zyskuje przyjazne dla środowiska, nowoczesne technologie.

  Redukcje te są rzeczywiste, mierzalne i przynoszą długoterminowe korzyści środowiskowe. Oczekiwana wielkość redukcji emisji gazów cieplarnianych z tego projektu na trzech składowiskach do 2012 roku wyniesie 621.696 ton dwutlenku węgla.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama