Młodzież na Śląsku coraz więcej wymaga od katechetów

  Młodzież na Śląsku coraz więcej wymaga od katechetów

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Spada frekwencja na lekcjach religii w najlepszych szkołach ponadgimnazjalnych regionu. Najczęściej od kilku do nawet dwudziestu procent.
  W wolnym czasie uczniowie przesiadują w bufecie, na szkolnym korytarzu albo uczą się języków obcych. Nie jest źle, zwłaszcza że w innych regionach kraju na religii pojawia się zaledwie kilku uczniów z klasy, jednak Kuria Metropolitalna w Katowicach na wszelki wypadek wysyła do liceów wyłącznie katechetów z dużym doświadczeniem.

  W Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie na religię nie chodzi prawie jedna piąta uczniów.
  Dyrektor Przemysław Fabjański przeprowadził z nimi rozmowę. - Tłumaczyli, że nie umieją znaleźć z katechetą wspólnego języka, że nie lubią dyskusji bez dyskusji. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że księża mają ciężką misję, bo z wieloletnich obserwacji wynika, że trudno nauczać religii w klasie lekcyjnej - mówi Fabjański. Archidiecezja katowicka podaje, że 94-96 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych chodzi na religię, zaś problemy z frekwencją pojawiają się w niektórych, najlepszych szkołach, uchodzących za elitarne.

  - Kwestie sporne dotyczą najczęściej problematyki etycznej i moralnej, nierzadko małżeńskiej czy in vitro. Licealiści najlepszych szkół są bardziej wymagający i krytyczni w sensie merytorycznym, a katecheta jest w ich subiektywnym odczuciu zbyt ortodoksyjny. I nie chodzi tu o to, że jest słabo przygotowany do swojej misji. Rzecz w tym, że katecheta przedstawia jednoznaczne stanowisko kościoła, a uczniowie chcieliby, żeby argumentacją położył ich na kolana. Zdarza się, że silna grupa uczniów ciągnie za sobą innych i wycofują deklaracje. Dlatego do liceów wysyłamy wyłącznie sprawdzonych katechetów. Oczywiście jeden może się świetnie sprawdzić w Mysłowicach, a w Katowicach już nie, dlatego czasami ich przenosimy - mówi ks. Marceli Cogiel, dyrektor wydziału katechetycznego kurii, który od 20 lat jest wizytatorem.

  Statystyki sprawdza też diecezja sosnowiecka. Ze wstępnych informacji wynika, że frekwencja w liceach nie spada, a w niektórych przypadkach nawet nieco rośnie. Czasami jednak liczba deklaracji ma niewiele wspólnego z obecnością na religii. W Liceum Ogólnokształcącym im. Staszica w Sosnowcu na religię zapisało się 94 proc. uczniów. Dyrektor jednak zauważył, że uciekają z lekcji. - Zdecydowanie częściej zatrzymuję na korytarzu uczniów, którzy nie poszli na religię, żeby w tym czasie odrobić zadanie z matematyki, niż odwrotnie - mówi Tomasz Szyjkowski, dyrektor liceum.

  Uczniowie uważają, że to zbyt drażliwy temat na oficjalne wypowiedzi. - W pierwszej klasie chodziłam na religię, ale nie uczestniczyłam w zajęciach. Czytałam książkę, bo nie umiałam się dogadać z księdzem. Ja nie rozumiałam jego, a on mnie i tak znalazłam się na etyce - mówi uczennica LO im. Konopnickiej w Katowicach.

  - Myślę, że księża nie zauważyli, jak bardzo młodzież się zmieniła. Nie chcemy siedzieć cicho, kiedy mamy inne zdanie, dlatego też jestem na etyce - dodała jej koleżanka. Ksiądz Jarosław Kwiecień z diecezji sosnowieckiej tłumaczy, że dyskusja nie zawsze jest dyskusją, także ze strony młodzieży. - Młodzież chce dyskutować, woli rozmowę niż suche przekazywanie informacji. Często jednak nie potrafi rozmawiać. Zamiast dojrzałej wymiany zdań, mamy pokrzykiwanie albo walkę z katechetą na słowa. Co ciekawe, kiedy prowadziłem zajęcia, znacznie lepiej rozmawiało mi się z uczniami szkół zawodowych niż liceów - tłumaczy ks. Kwiecień.

  Uczniowie mają wybór: religia, etyka, albo nic. Jeśli wybierają religię lub etykę, ocena jest wliczana do średniej na świadectwie. Tak zdecydował w 2007 roku były minister edukacji Roman Giertych. Już za cztery tygodnie Trybunał Konstytucyjny zbada, czy jest to zgodne z konstytucją. Wniosek o zbadanie sprawy zgłosili posłowie Lewicy. Podpisała go także posłanka niezależna Bożena Kotkowska z Bielska-Białej. - Skoro jest wolność wyboru i wszyscy ją respektują, to ocena nie powinna być wliczana do średniej. Zdarza się nawet, że ocena z religii ją zaniża, a przecież nie jest to przedmiot obowiązkowy. Dawniej dostawaliśmy osobne świadectwa i tak było najlepiej - mówi posłanka.

  Czy decyzja TK może coś zmienić? Mimo spadającej frekwencji, uczniowie z województwa śląskiego i tak najliczniej chodzą na religię w porównaniu z resztą kraju. Na przykład we Wrocławiu na lekcjach pojawia się zaledwie kilku uczniów z klasy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   K. Piotrowiak - pała !!!

   belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 13

   Kolejna niedouczona oślica która pisze : "Młodzież na Śląsku coraz więcej wymaga od katechetów", a potem opisuje także Sosnowiec. Jak nie masz elementarnej wiedzy to nie bierz się za pióro, wstyd i...rozwiń całość

   Kolejna niedouczona oślica która pisze : "Młodzież na Śląsku coraz więcej wymaga od katechetów", a potem opisuje także Sosnowiec. Jak nie masz elementarnej wiedzy to nie bierz się za pióro, wstyd i żenada !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczyć religioznawstwa....

   Henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   Paciorka uczy się w domu.Prawdy wiary są monologiem.Możliwość ewentualnego dialogu ogranicza
   oficjalne stanowisko Kościoła.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   religia

   Antek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 20

   kolejny argument aby religie uczyc,ale nie w szkole.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama