Tramwaj wraca na gliwickie ulice!

Tramwaj wraca na gliwickie ulice!

Marlena Polok-Kin

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Wprawdzie tylko na kilkadziesiąt minut i w dodatku nie będzie można do niego wsiąść, ale na gliwickich ulicach pojawi się jutro tramwaj. Wyruszy z zajezdni przy ul. Chorzowskiej po spotkaniu organizatorów referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta i Rady Miejskiej z mediami.
W ramach akcji zachęcającej mieszkańców do udziału w referendum (żeby było ważne, istotna jest frekwencja) pojawić się ma na ulicach Gliwic tramwaj. W najbliższą niedzielę może stracić stołek prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, a radni miejscy - swoje mandaty.

Jego pojawienie się ma wymiar symboliczny, ale ma też być zwiastunek zmian (zapowiadanego przez referendystów powrotu tramwaju) pod odwołaniu prezydenta i radnych. - Wczoraj przejechał ulicami Gliwic tramwaj techniczny, by sprawdzić, czy z trakcją i torowiskiem wszystko jest w porządku - mówi Andrzje Pieczyrak z Grupy Inicjatywnej

Referendum dla Gliwic. - Jest i dlatego gliwiczanie znów będą mieli okazję zobaczyć tramwaj na ulicach miasta. Wypożyczamy go na tę okoliczność, nie będzie niestety można do niego wsiadać. Chcemy, żeby ludzie o tramwaju nie zapomnieli - podkreśla Pieczyrak. - Chcemy, by co jakiś czas regularnie jeździły tramwaje po Gliwicach, zależy nam także na tym, żeby nie zdegradowano trakcji i torowiska. Wszystko po to, by w 2010 roku tramwaj mój kursować normalnie, według dawnego rozkładu jazdy, a nie tylko okolicznościowo.

Tramwaj został zlikwidowany, przypomnijmy, decyzją prezydenta miasta, a mieszkańcy, jak podkreślają inicjatorzy referendum, pozbawieni zostali tej taniej, dostępnej i ekologicznej formy komunikacji publicznej. Był to także główny element akcji referendalnej, nie jedyny jednak. Podnoszono m.in. sprawę przebiegu DTŚ przez centrum Gliwic, ale także nie liczenie się w podejmowanych decyzjach z głosem mieskańców.

Jutro o godz. 10. przy bramie głównej zajezdni tramwajowej w Gliwicach odbędzie się konferencja organizowana przez Grupę Inicjatywną Referendum dla Gliwic. Będzie równocześnie spotkaniem sympatyków gliwickich tramwajów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo