Droga, jak nigdy autostrada z Krakowa do Katowic

Droga, jak nigdy autostrada z Krakowa do Katowic

Marcin Zasada

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

To już pewne: 1 grudnia za przejazd autostradą z Katowic do Krakowa zapłacimy 16 zł. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, Stalexport Autostrada Małopolska nie ustąpił nawet o cal w negocjacjach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Władze GDDKiA namawiały zarządcę A4 o przesunięcie terminu wprowadzenia 3-złotowej podwyżki na marzec. Stalexport nie chciał jednak zrezygnować z tak łakomego kąsku, jak żniwa w okresie świąteczno-noworocznym.
- Podtrzymaliśmy swoje stanowisko w sprawie podwyżki. Według nas, jest ona bezzasadna, a czas jej wprowadzenia skandaliczny - podkreśla Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

Skandaliczne jest również tłumaczenie Stalexportu. Bo według zarządcy A4, winę za taki a nie inny termin nowego cennika ponosi... GDDKiA. Oświadczenie SAM wystosowane po spotkaniu w Warszawie opatrzone zostało nagłówkiem: Brak zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na przesunięcie o miesiąc zmiany stawek za przejazd A4 Katowice-Kraków. Dalej czytamy: Niestety GDDKiA odmówiła podpisania stosownego porozumienia w tej sprawie, pozostając przy swoim stanowisku.

- Byliśmy gotowi do przesunięcia podwyżki o miesiąc. W czwartek wysłaliśmy do GDDKiA faks z taką propozycją. Wobec braku zgody, podwyższamy opłaty od 1 grudnia - utrzymuje rzeczniczka SAM, Alicja Rajtar.

Dyrekcja odpowiada, że żadnego faksu od Stalexportu nie otrzymała. Zaręcza też, że termin 1 stycznia nie padł ani razu podczas wczorajszych negocjacji.

- Stalexport przy pomocy absurdalnych metod próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność. Poza tym wprowadza opinię publiczną w błąd - irytuje się Hadaj.

Zgodnie z treścią umowy koncesyjnej, Stalexport może co pół roku dowolnie ustalać stawki za przejazd A4. Wystarczy, że zmieści się w przedziale cenowym do 13 zł na każdej bramce. Skoro więc Stalexport gotowy jest do przesunięcia terminu podwyżki na 1 stycznia, czemu nie zrobi tego z własnej woli? Bo, jak twierdzi koncesjonariusz, ze względów proceduralnych, taka zmiana wymaga porozumienia z GDDKiA. Jakie to względy? Stalexport nie wyjaśnia. A GDDKiA odpowiada, że żadnego porozumienie nie nie wymaga.

Upór Stalexportu może odnieść jeszcze jeden skutek. Część kierowców już deklaruje, że nie będzie korzystać z autostrady, jeśli będzie ona droższa. Inni właśnie organizują akcję pod hasłem Omijajcie płatne autostrady. Przy wjeździe na A4 niebawem będą rozdawać ulotki z mapkami alternatywnych tras i wyliczeniami czasu podróży, który ma być ledwie kwadrans dłuższy od podróży autostradą. Ten kwadrans oznaczać będzie 16 zł oszczędności.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
od zawsze bojkotuję A4

popek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Trzeba zmusić radnych i senatorów obu województw żeby zwiększyli przepustowość dróg alternatywnych, a nawet pobudowali nowe.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jajuż od dawna bojkotuję tę "autostradę"

John (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Kilka razy testowałem zyski i straty. Jadąc autostradą przede wszystkim zyskuję wygodę i kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Jadąc drogą alternatywną zachowuję dla siebie opłatę, oszczędzam paliwo i...rozwiń całość

Kilka razy testowałem zyski i straty. Jadąc autostradą przede wszystkim zyskuję wygodę i kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Jadąc drogą alternatywną zachowuję dla siebie opłatę, oszczędzam paliwo i mam satysfakcję, że nie daję zarobić monopoliście, który tak sobie "wynegocjował" umowę koncesyjną (na cmentarzu???), że nie ma na niego wpływu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A4

jawo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Dzisiaj przetestuję drogę przez Trzebinię,Krzeszowice nie dam zarobic tym ........13zł

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo