Ruda Śląska: Na feralnej ścianie Wujka-Śląska wydobycia już...

Ruda Śląska: Na feralnej ścianie Wujka-Śląska wydobycia już nie będzie

MIW

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Górnicy już nigdy nie wrócą do feralnej ściany 5 w kopalni Wujek - Śląsk. Powołany przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego zespół ds. zagrożeń atmosferycznych zdecydował o całkowitym wyłączeniu z eksploatacji znajdującego się tysiąc metrów pod ziemią wyrobiska, gdzie 18 września doszło do tragicznej w skutkach eksplozji metanu.
- Ściana ma zostać niezwłocznie odizolowana od reszty kopalni tamami przeciwwybuchowymi - tłumaczy Krzysztof Król, rzecznik WUG-u. Jak dodaje, w sąsiedniej, również zatrzymanej po katastrofie ścianie 4 eksploatacja może zostać wznowiona (wnioskowała o to sama kopalnia), ale pod czterema warunkami. Chodniki za ścianą muszą być bezwzględnie likwidowane do długości trzech i czterech metrów, zaś sama wielkość wydobycia musi zostać ograniczona o 30 procent w stosunku do pierwotnych założeń.

- Komisja zdecydowała również o zwiększeniu z dziewięciu do dwunastu ilości znajdujących się w ścianie czujników metanu, a także o wprowadzeniu w nich dodatkowego progu ostrzegawczego. Będzie on wyznaczony poniżej progu alarmowego (tj. 2 procent stężenia metanu - przyp. red.), a po jego przekroczeniu emitowany będzie komunikat głosowy, informujący o rosnącym stężeniu metanu i zapowiadający możliwą ewakuację z tego rejonu - mówi Krzysztof Król.

Przypomnijmy, że podczas wybuchu metanu w kopalni Wujek Śląsk na miejscu zginęło 12 górników, ośmiu kolejnych zmarło w szpitalach. Wedle wstępnych ustaleń badającej okoliczności tej tragedii komisji WUG najprawdopodobniej przyczyną wybuchu było zapalenie się metanu w ścianie. Przeniesiony tą drogą ogień zadziałał jak "lont" docierając do metanu gromadzącego się w zrobach za ścianą i tam dopiero doszło do zasadniczej eksplozji, która rozeszła się do chodnika.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo