Sąd Rejonowy skazał troje nauczycieli z Częstochowy

  Sąd Rejonowy skazał troje nauczycieli z Częstochowy

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sąd Rejonowy skazał wczoraj troje byłych nauczycieli Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Częstochowie. Za pieniądze stawiali lepsze oceny uczniom zaocznym i wieczorowym.
  - Nie sprawdzali naszej wiedzy, tylko nasze kieszenie - mówi jeden z byłych absolwentów szkoły wieczorowej.

  Wyroki zapadły w zawieszeniu. Nie są p
  rawomocne. Alicja K. dostała rok i trzy miesiące więzienia, Barbara N. - 8 miesięcy, Zygmunt P. - 1,5 roku.
  - Nauczycielom udowodniono uzależnianie wystawiania ocen od korzyści majątkowych - uzasadniała wyrok przewodnicząca składu orzekającego SR.

  Wiosną 2007 roku do Wydziału do Walki z Korupcją w śląskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji zgłosili się dorośli uczniowie szkoły przy ul. Targowej. Poskarżyli się, że jeden z nauczycieli przedmiotów ścisłych zażyczył sobie na koniec roku szwajcarskiego zegarka za 1500 złotych.


  - Byliśmy zagrożeni z przedmiotu zawodowego, część z nas dała pieniądze, inni nie. Nawet wybraliśmy w sklepie model zegarka - zeznawali uczniowie.

  Sprawę przekazano funkcjonariuszom z Wydziału Przestępstw Gospodarczych KMP w Częstochowie. Przesłuchano prawie dwustu uczniów i postawiono zarzuty czterem pedagogom (dwóch zawieszono w obowiązkach służbowych).

  Zarzuty dotyczyły przestępstw korupcyjnych popełnionych od 2002 do 2005 r. Chodziło o kupowanie dobrych ocen w zamian za wpłacanie drobnych kwot - od 5 złotych w górę na rzecz szkoły lub zbieranie pieniędzy w klasie i przekazywanie ich nauczycielom oraz kupowanie prezentów. Dary miały skłonić nauczycieli do poprawienia ocen lub zaliczenia egzaminu. Uczniowie zapisywali składki na liście i pisali, że to darowizny na rzecz Rady Szkoły. Takie fundusze miały wspomagać szkolne zakupy, remonty itp. Pieniądze jednak trafiały do kieszeni nauczycieli.

  Prezydent miasta nakazał przeprowadzenie w szkole kontroli. Prześwietlono gospodarkę finansową Rady Rodziców i Rady Słuchaczy, ale kontrola nie wykazała nadużyć i nieprawidłowości. Nie było też żadnych konsekwencji personalnych. Dwóch nauczycieli zawieszono jednak w obowiązkach na wniosek prokuratury, żeby nie mogli wywierać presji na uczniów. Jedna z nauczycielek poddała się dobrowolnie karze, pozostali oskarżeni nie przyznali się do przestępstwa i stanęli przed sądem.

  62-letni nauczyciel miał zapewniać uczniów, że w zamian za prezent dla dyrektora szkoły jest w stanie załatwić lepsze oceny na semestr z przedmiotu, który wykładał dyrektor. Zeznał, że dyrektor w wolnym czasie douczał wychowanków. Dlatego zaproponował uczniom, by kupili zegar kominkowy. Dali połowę koniecznej kwoty, resztę wyłożył z własnej kieszeni pedagog. Dyrektor był zaskoczony prezentem, ale zegar przyjął.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta szkoła nauczyła mnie żyć w korupcji

   ktoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Ha ha ha , może rozpiszecie Konkurs na przeżycia uczniów ZESPOŁU Szkół Hutniczych z Częstochowy przy ul. Lukasińskiego, tam będzie co czytać! Pan Dyrektor zaliczył Parzymiechy odwykówkę , niestety...rozwiń całość

   Ha ha ha , może rozpiszecie Konkurs na przeżycia uczniów ZESPOŁU Szkół Hutniczych z Częstochowy przy ul. Lukasińskiego, tam będzie co czytać! Pan Dyrektor zaliczył Parzymiechy odwykówkę , niestety dwóch pozostałych jego zastepców nie miał kto zamknąć na odwyku! Alkohol za uczniowskie pieniadze lał sie strumieniami, biesiady i łajdactwo tak po krótce. Panie nauczycielki prześcigały sie w zbiórkach pieniedzy od uczniów na wszelkie prezenty dla panów dyrektorów! A prezenty od wyposażenia kuchni, pokoi, po złoto , gotówke i wycieczki zagraniczne, bo alkohol to tyko drobne upominki.Pan dyrektor za jazdę po pijaku stracił na jakiś czas prawko jazdy, na oczach całej szkoły spuszczał sie po rynnie ze swojego gabineciku gdy policja po niego przyszła! POMIMO wiedzy na ten temat kuratorium nic przez lata nie robiło, o kontrolach uprzedzali całe doborowe towarzystwo, wiec woleli zlikwidowac szkołę niż ujawnić cały gnój! Za dużo osób by poleciało ze stołecków do których przywarły im dupska.Zapytajcie ile uczniów z huty pracujących na stanowiskach zrobiło eksternistycznie maturę nie przychodząc na zajęcia i egzaminy bo stawka za każdą ocenę była jasna! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za korupcję w zawieszeniu ???

   krzyś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   no za PO korupcja kwitnie więc stała się ...... pospolitym przestępstwem - a może już to tylko wykroczenie ???

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama