Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasilany podziemnymi ciepłymi źródłami kompleks ma być kolejną atrakcją Olsztyna

Janusz Strzelczyk
Termalne kąpielisko pod olsztyńskim zamkiem przyciągnęłoby tłumy turystów
Termalne kąpielisko pod olsztyńskim zamkiem przyciągnęłoby tłumy turystów fot.waldemar deska
Olsztyn pójdzie śladem słowackich i austriackich ośrodków wypoczynkowych, mających w ofercie obiekty termalne. Takie atrakcje u stóp średniowiecznego zamku mają przyciągnąć do gminy turystów. W sięgnięciu do źródeł mają pomóc Austriacy.

Powołana już została spółka Geotermia Olsztyn, która ma się zająć przygotowaniem pierwszego odwiertu badawczego. Na bazie ciepłych źródeł, gmina chce się starać o pozyskanie inwestorów. Mają wybudować kompleks hotelowo-rekreacyjny, jakiego w regionie na próżno na razie szukać. W północnej części województwa śląskiego będzie to bowiem pierwsza tego typu inwestycja. A olsztynianie mają udokumentowane zasoby wód geotermalnych o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza, które zalegają pod Sokolimi Górami.

Choć na brak turystów gmina nie może narzekać, to jej poważną bolączką jest od wielu lat brak kąpieliska. Mieszkańcy pamiętają wprawdzie mały zalew przy drodze do Biskupic, ale lustro wody obniżało się w nim z roku na rok. Tymczasem to właśnie tu, w opinii geologów z krakowskiego oddziału PAN, znajdują się złoża ciepłej wody.

- Naukowcy zapewniają, że już około pięćset metrów pod ziemią znajdziemy naturalne zbiorniki wody, która nie jest, co prawda, na tyle gorąca, żeby ją wykorzystać do ogrzewania różnych obiektów, ale za to wystarczająca na potrzeby basenu kąpielowego, a nawet całego nowoczesnego parku wodnego - mówi wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski.

Gmina dysponuje projektem odwiertu Państwowego Instytutu Geologicznego i raportem o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Czeka na koncesję korzystania z wód termalnych z Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Władze Olsztyna liczą, że dzięki eksploatacji źródła geotermalnego stworzony zostanie ośrodek podobny do austriackiego w Bad Waltersdorf. Tam pracę znalazło 6 tysięcy osób. A hotele mają 98 procent obłożenia przez cały rok.

Tomasz Kucharsk podpisał w Austrii umowę o współpracy w projekcie Termy Olsztyn.
- Umowa z Centrum Internacjonalizacji Styrii w Grazu ma charakter listu intencyjnego - mówi Kucharski. - Będziemy korzystać z doświadczeń Bad Waltersdorf, gdzie wybudowano hotele zasilane wodami geotermalnymi. Austriacy byli u nas, poznali, jakie mamy warunki geologiczne i chcą przeprowadzić między innymi badania sejsmiczne, pozwalające na dokładne rozpoznanie naszego złoża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera