Prezydent Frankiewicz ocalił posadę - referendum nieważne

  Prezydent Frankiewicz ocalił posadę - referendum nieważne

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Zygmunt Frankiewicz i gliwiccy radni nie zostali odwołani w wyniku referendum. Do urn poszło według szacunkowych danych, zliczonych tuż po zamknięcie lokali wyborczych 11 proc. uprawnionych do głosowania, czyli ok. 15 tys. gliwiczan. Tymczasem, aby referendum było ważne, powinno było w nim wziąć udział blisko 33 tys. osób. Do odwołania prezydenta i radnych wystarczała zwykła większość głosów.
  Gliwiczanie szli do urn na rok przed ustawowym terminem wyborów samorządowych (przewidzianych na jesień 2010) i mogli wypowiedzieć się za lub przeciw odwołaniu prezydenta miasta Zygmunta Frankiewicza oraz Rady Miejskiej.

  Na jednej karcie do głosowania znajdowały się pytania o chęć odwołania przed końcem kadencji prezydenta, jak i radnych. Aby referendum było ważne, głosy musiało oddać 3/5 liczby osób biorących udział w poprzednich wyborach danego organu.

  W 2006 r. do prezydenckiego stołka kandydowało 5 chętnych. Oddano na nich 54 tys. 699 ważnych głosów, z czego na Frankiewicza (przeszedł w pierwszej turze) - 30 tys. 147. Aby odwołać urzędującego prezydenta trzeba było co najmniej 32820 głosów.

  Aby natomiast odwołać radnych potrzeba było co najmniej 32825 głosów.

  Frekwencja musiała więc wynieść 21,7 proc.

  Ta sama grupa, która teraz zorganizowała referendum, już rok wcześniej usiłowała doprowadzić do niego. Brakło jednak wymaganej do jego ogłoszenia liczby głosów. Przeciwnicy zasiadającego na stanowisku prezydenta przez 16 lat Zygmunta Frankiewicza zarzucali mu m.in. złą politykę lokalową, faworyzowanie dużych sieci handlowych i likwidację placówek kulturalnych. To jednak zastąpienie z początkiem września tego roku na wniosek prezydenta dwóch linii tramwajowych autobusami okazało się na tyle nośne, że gliwiczanie masowo podpisywali się pod wnioskiem o weryfikację polityki nie tylko Zygmunta Frankiewicza, ale i radnych.

  Tuż po zamknięciu lokali wyborczych Zbigniew Wygoda, pełnomocnik tzw. Grupy Inicjatywnej ostrożnie wypowiadał się o danych spływających ze 104 obwodowych komisji. Jak twierdził, według jego informacji w zależności od dzielnicy głosowało od 10 do 26 proc. uprawnionych.

  - Najwięcej mieszkańców poszło do urn w Śródmieściu, bo to jego mieszkańcy są najlepszymi cenzorami poczynań obecnych władz. To oni zostali pozbawieni tramwajów, to pod ich oknami jadą TIR-y, które powinny omijać centrum. Nie uważamy, by to była porażka. Zaczynamy teraz działać w sposób bardziej zorganizowany. Zawiązujemy stowarzyszenie, być może dogadujemy się z niektórymi partiami politycznymi i startujemy w przyszłorocznych wyborach samorządowych - wyjawił Wygoda.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KADENCYJNOŚĆ

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Nie wiem czy Pan Prezydent Gliwic jest złym gospodarzem , może jest dobrym gospodarzem swojego miasta , ale uważam ,że aby demokracja była plynna należy wprowadzić kadencyjnośc na staowisku...rozwiń całość

   Nie wiem czy Pan Prezydent Gliwic jest złym gospodarzem , może jest dobrym gospodarzem swojego miasta , ale uważam ,że aby demokracja była plynna należy wprowadzić kadencyjnośc na staowisku prezydenta miasta .
   A tak Uszok Piotr, Kopel, Fudali z Platformy i inne okupują stanowiska.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy prezydent Gliwic się zastanowi?

   Rafał T. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Jeśli w Wyborach normalnie frekwencja wynosi około 30%, to weźmie w nich za rok udział 50tyś gliwiczan. Jeśli już na wczorajszym referendum 16tyś. powiedziało NIE obecnej władzy to myślę że...rozwiń całość

   Jeśli w Wyborach normalnie frekwencja wynosi około 30%, to weźmie w nich za rok udział 50tyś gliwiczan. Jeśli już na wczorajszym referendum 16tyś. powiedziało NIE obecnej władzy to myślę że Prezydent i Rada powinni to naprawdę poważnie przyjąć. Jest to ostrzeżenie, żółta kartka, za decyzję które się mieszkańcą nie podobają i budzą negatywne odczucia. Jak się przyglądnąć niektórym sprawą, to naprawdę widać że władze patrzą tylko na aspekty ekonomiczne zapominając o wizjonerstwie, tradycjach i mieszkańcach. Niektóre z nich: zlikwidownie tramwaju zamiast jego przebudowy i rozbudowy co może doprowadzić do zakorkowania miasta, zabranie placówki ZHP z budynku przy Kościuszki, słaby dialog z organizacjami społecznymi pełnymi pomysłów itp. Ja czekam, aż pojawią się nowe osoby, nowa siła która poprowadzi dalej to miast w zrównoważony rozwój i ku lepszemu. Obecna Władza choć nie do końca zła, jest już zbyt skostniała i arogancka. Byłem ich zwolennikiem, ale w ostatnim czasie muszę uznać, że się zawiodłem. Głosowałem ZA odwołaniem, wystawiając "żółtą kartkę" OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!! Nie idźcie w zaparte, słuchajcie ludzi i traktujcie społeczników poważnie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tragedia

   kordian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Wszędzie tam gdzie żądzą liberałowie jest bałagan, chlew i burdel, nie zdziwił bym się gdyby Frankiewicz używał nielegalnych środków, aby jego odwołanie nie doszło do skutku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   granda

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Niestety referendum było tłumione przez władze miasta, ulotki zrywane zaraz po powieszeniu , lokale wyborcze nie oznaczone, nie tak to powinno wyglądać ciekaw co by było gdyby tak przeprowadzono...rozwiń całość

   Niestety referendum było tłumione przez władze miasta, ulotki zrywane zaraz po powieszeniu , lokale wyborcze nie oznaczone, nie tak to powinno wyglądać ciekaw co by było gdyby tak przeprowadzono wybory ? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama