Trzeba mówić wyraźnie: bez Górnego Śląska nigdy II...

  Trzeba mówić wyraźnie: bez Górnego Śląska nigdy II Rzeczpospolita nie stanęłaby na nogi

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Z doktorem Piotrem Greinerem, historykiem, dyrektorem Archiwum Państwowego w Katowicach, rozmawia Agata Pustułka
  Czy 11 listopada 1918 roku był ważnym dniem dla Ślązaków?
  Ślązacy to mało precyzyjne określenie. Żywioł ten podzielony był na kilka opcji. Mamy więc Ślązaków prononiemieckich, propolskich i neutralnych. Dla tych propolskich było to święto narodowe, a może nawet więcej niż narodowe święto, bo także święto śląskie. Bez 11 listopada nie byłoby przecież przyłączenia Śląska do niepodległego państwa polskiego.
  Uroczystości rocznicowe w okresie międzywojennym, i to nie tylko za rządów wojewody Michała Grażyńskiego, miały niezwykle podniosły i autentyczny charakter. Nie były wymuszane. Do dzisiaj dotrwało wiele materialnych dowodów na to, choćby w postaci fotografii. Bije z nich spontaniczność, jakże różna od śmiertelnie nadętych i nudnych obchodów w ostatnich dwudziestu latach.

  Rok 1918 w historii Śląska zaznaczył się potężnym kryzysem finansowym i gospodarczym?

  Był to okres leczenia ran po I wojnie światowej. Gospodarka Niemiec załamała się i przeżywała niezwykle trudne chwile, bo trzeba było przestawić przemysł z tego ukierunkowanego na potrzeby wojenne, na ten, który miał służyć pokojowi, rozwojowi. Można w tym okresie mówić nawet o śląskiej biedzie. Był to czas, gdy podstawowe artykuły wydzielano na kartki, a na sklepowych półkach królowały ersatze, czyli produkty udające mięso, wędliny. Warto wspomnieć, że w czasie wojny produkowano nawet papierową bieliznę! Swoje znaczenie dla rozwoju sytuacji gospodarczej miał też powrót kombatantów, dla których trzeba było znaleźć miejsce na rynku pracy.
  Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności trzeba powiedzieć, że w pewnym stopniu powstania śląskie były buntem klasy robotniczej, buntem, który, jak widać, miał mocne podstawy ekonomiczne.

  Czy mogło dojść na Śląsku do powtórki rewolucji październikowej?
  Nastroje wśród robotników były radykalne, wręcz rewolucyjne, ale o wystąpieniach takich jak w Rosji nie mogło być mowy. Warto jednak dodać, że w 1919 roku, w czasie I powstania śląskiego, niezwykle istotne były postulaty związane z poprawą warunków pracy.
  Czy odzyskanie niepodległości przez Polskę obudziło nadzieje wśród mieszkańców Górnego Śląska?
  I to głównie wśród ludności upośledzonej społecznie, biedniejszej, skazanej na powojenną wegetację. W większości byli to robotnicy i chłopi.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent Quo vadis Polonia

   cider i hanys z piekor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   1945 -Niemce raus ze Slonska a teroz do Szwabon na roboty. Juz we 19 wieku szli gorole freiwillig na sachse (na roboty do Niemiec). Za 200 lot Stuttgart, Monachium tez bydom pra polskie ziemie....rozwiń całość

   1945 -Niemce raus ze Slonska a teroz do Szwabon na roboty. Juz we 19 wieku szli gorole freiwillig na sachse (na roboty do Niemiec). Za 200 lot Stuttgart, Monachium tez bydom pra polskie ziemie. Alos - Niemce raus.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent: Polska jest zagrożona

   SENIOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Rozwaga w Działaniu...tak,ale trzeba znacznego przyśpieszenia.Po wysłuchaniu tego "bełkotu" Pana Prezydenta(trudno to inaczej nazwać),z okazji Święta Narodowego, trzeba sobie wreszcie uświadomić,że...rozwiń całość

   Rozwaga w Działaniu...tak,ale trzeba znacznego przyśpieszenia.Po wysłuchaniu tego "bełkotu" Pana Prezydenta(trudno to inaczej nazwać),z okazji Święta Narodowego, trzeba sobie wreszcie uświadomić,że Ci ludzie (pokroju Prezydenta) to dla nas "FOLKLOR". Naprawdę szkoda czasu! Śląsk będą opuszczali(i nie tylko Śląsk) następne zastępy młodych zdolnych,przebojowych ludzi! QVO VADIS POLSKO!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwaga w Działaniu...

   GRONO ŚLĄZAKÓW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   Rozwaga w Działaniu...Demokracja to ,,Jedność w różnorodności" -motto Unii Europejskiej.W każdej spornej sprawie należy szukać consensusu.A że spraw sporo, to tym bardziej trzeba je rozwiązywać,a...rozwiń całość

   Rozwaga w Działaniu...Demokracja to ,,Jedność w różnorodności" -motto Unii Europejskiej.W każdej spornej sprawie należy szukać consensusu.A że spraw sporo, to tym bardziej trzeba je rozwiązywać,a nie zamiatać pod ''dywan". Przez setki lat żyliśmy i rozwijaliśmy się w regionie wielu kultur, żyliśmy w jedności, we wzajemnej życzliwości i poszanowaniu różnorodności. Na tej ziemi żyli w jedności, we wspomnianej życzliwości i poszanowaniu różnorodności Ślązacy, Niemcy, Polacy, Morawianie i Czesi, Austriacy i Żydzi. Nadszedł czas na uporządkowanie wielu spraw dotyczących tego Regionu.Spokojnie,bez emocji,przy stole,najlepiej okrągłym-w tym są pewne doświadczenia.

   Najważniejszą sprawą jest przywrócenie prawa, które pozwolą Ślązakom poczuć się panami swego losu. Przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie dotrzymano.Rozdzielono Region,jak" kołocz weselny",nie bacząc na ludzi,uzyskując ogromne z tego tytułu profity!!! Czas na spłacenie i wywiązanie się z zobowiązań. Wielu z nas taki przekaz otrzymało w testamentach rodzicieli. Kluczem do społecznego spokoju jest autonomia Śląska.Jest nas więcej rodowitych, niż mieszkańców LUXEMBURGA. A to,że rozsiani po Europie i Świecie, nie przeszkadza a wręcz pomoże!!!BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY-starsi pamiętają takie hasła wywieszane przez komunistów -polonizatorów, w ZABRZU,GLIWICACH, BYTOMIU.Teraz to hasło przypominamy.Tylko pod hasłem się podpisujemy:ŚLĄZACY.


   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama