Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy wykańczają turystykę

Jacek Drost
Burmistrz Wisły, Andrzej Molin, uważa, że władze miasta odpowiednio dbają o turystów
Burmistrz Wisły, Andrzej Molin, uważa, że władze miasta odpowiednio dbają o turystów arc
Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle w piątek pracuje tylko do godz. 14.00, a w soboty i niedziele zamknięte jest na cztery spusty. Właściciele bazy gastronomiczno-hotelarskiej komentują, że władze miasta ustalając takie godziny otwarcia punktu chcą wykończyć turystykę w Wiśle, która żyje z przyjezdnych. Burmistrz Wisły Andrzej Molin twierdzi, że mieszkańcy przesadzają.

- Gratuluję pomysłu! Typowy polski absurd - śmieje się Krzysztof Mrowiec, prezes Beskidzkiej Izby Turystyki. I już na poważnie dodaje: - Przecież to skandal! Pomylenie pojęć, bo dla kogo ma być ta informacja turystyczna: dla mieszkańców czy turystów? Ten, kto wprowadził taki czas pracy punktu wykazał się dużą nieodpowiedzialnością.

Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miejskiego pracuje od poniedziałku do środy w godz. 7.00 - 15.00, w czwartki od 8.00 do 16.00, w piątki od 7.00 tylko do 14.00. Natomiast w soboty i niedziele nie działa wcale. Wielu mieszkańcom i turystom nie może się pomieścić w głowie, żeby w Wiśle - typowo turystycznej miejscowości, gdzie jest największa baza noclegowa na Śląsku, licząca 9,5 tys. miejsc - w weekend nie działało CIT.

- Byłem zszokowany, gdy dowiedziałem się, że w soboty i niedziele informacja nie pracuje - przyznaje Paweł Brągiel, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Wisły Imko Wisełka, które działa na rzecz m.in. rozwoju i promocji Wisły.

Karina Poloczek, prowadząca wiślański ośrodek Karina, podkreśla, że mieszkańcom centrum nie jest potrzebne. Potrzebne jest natomiast przyjezdnym.

- Tymczasem turysta przyjeżdżający do Wisły w piątek po południu pozbawiony jest możliwości uzyskania wyczerpującej informacji o tym, co się dzieje w Wiśle. Odnoszę wrażenie, że takie godziny wychodzą naprzeciw urzędnikom, a nie przyjezdnym - mówi Poloczek.

- To są tak oczywiste sprawy, że w ogóle nie powinno się nad nimi dyskutować - dodaje Tadeusz Marin z firmy BC Cross, specjalizującej się w organizacji imprez integracyjnych dla turystów.

- W tych stwierdzeniach jest trochę przesady - bagatelizuje problem burmistrz Andrzej Mo-lin. Tłumaczy, że zdecydowali się na ograniczenie godzin otwarcia centrum, bo w miejscowości działają dwa inne punkty informacji turystycznej - Wistour i PTTK. Ponadto zainwestowali w infokioski (są trzy, ma pojawić się kolejnych siedem), więc w nich można znaleźć potrzeb-ne informacje. Natomiast pracownicy CIT zatrudnieni są w Referacie Promocji, Turystyki i Sportu UM, dlatego oprócz obsługi centrum mają jeszcze wiele innych rzeczy do zrobienia. Gdyby punkt miał pracować w weekendy, to konieczne byłoby zwiększenie obsady.

- Tymczasem mamy wiele innych bieżących wydatków i nie chciałbym zatrudniać kolejnych osób - mówi burmistrz Molin.
Brągiel ripostuje, że dwa inne punkty są prywatne i miasto nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, jak działają, nie posiadają one materiałów promocyjnych Wisły, nie mają także obowiązku informować turystów o imprezach organizowanych przez samorząd.

- Warto zwrócić również uwagę na to, że na tysiącach materiałów promocyjnych jest podawany telefon do Centrum Informacji Turystycznej. Turysta dzwoni, nikt nie odbiera telefonu i co ma sobie pomyśleć? To nie jest też tak, że wszystkie potrzebne informacje można znaleźć w internecie. Nie każdy turysta musi przecież korzystać z komputera - zauważa Brągiel i zaznacza z przekąsem, że inne miejscowości zwiększają nakłady na turystykę, a w Wiśle się je ogranicza. - Na turystyce nie powinno się oszczędzać - przestrzega.

Burmistrz Molin uważa jednak, że gmina na promocję i turystykę wydaje bardzo dużo.

Tadeusz Marin zastanawia się czy to takie trudne, żeby w poniedziałek czy wtorek informacja nie pracowała lub pracowała krócej, a była otwarta dłużej w piątek i sobotę? I czy musi być czynna od 7.00 do 15.00, a nie w późniejszych godzinach?

- Przynajmniej w sobotę powinien być jakiś dyżur - podpowiada Poloczek.

Prezes Mrowiec zapewnia, że że w imieniu gestorów bazy noclegowo-gastronomicznej wystąpią do Urzędu Miejskiego z pismem sugerującym, żeby postarał się zmienić godziny otwarcia centrum.

- Niekoniecznie musi się to przełożyć na konkretne decyzje - zaznacza jednak Mrowiec.

Tymczasem burmistrz Molin obiecuje, że postarają się przeanalizować sytuację i coś z tym fantem zrobić.

Inne pracują

W innych beskidzkich miejscowościach punkty informacji turystycznej w tygodniu pracują dłużej, pełnią też sobotnie dyżury.

W Bielsku-Białej Miejskie Centrum Informacji Turystycznej czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty pracuje od 8.00 do 16.00.

W pobliskim Ustroniu informacja jest czynna od poniedziałku do piątku między 8.30 a 17.00, w soboty pracuje od 8.30 do 13.00, w niedziele jest nieczynna. Z kolei w Szczyrku punkt czynny jest od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00 (w sezonie nawet do 20.00), a w niedziele od 9.00 do 16.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!