W piątek rusza w Gliwicach VI Festiwal Filmowy Camera...

  W piątek rusza w Gliwicach VI Festiwal Filmowy Camera Silesia

  Marlena Kin-Polok

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po raz pierwszy światowej sławy poeta opowiada w filmie o 20 latach spędzonych w Gliwicach. Film dokumentalny Gliwickie lata Tadeusz Różewicza zainauguruje w piątek w Gliwicach VI Festiwal Filmowy Camera Silesia.
  Podczas trzydniowej imprezy, odbywającej się pod hasłem: "Różewicz, Zagajewski, Kornhauser, Szuba, czyli Poetyckie Gliwice" - szykuje się prawdziwa uczta, nie tylko dla miłośników poezji.

  Dlaczego otwierający festiwal film to taka gratka? - O Tadeuszu Różewiczu powstało kilka filmów dokumentalnych, jednak nigdy dotąd wybitny poeta (poważny kandydat do Literackiej Nagrody Nobla) nie wypowiadał się na temat 20 lat spędzonych w Gliwicach - przekonują realizatorzy tego dokumentu.
  A z tym miastem wiążą Różewicza ważne wydarzenia - i osobiste, i związane z jego twórczością. W 1949 roku wziął tu ślub z Wiesławą Kozłowską, tu urodzili się jego dwaj synowie, Kamil i Jan. W Gliwicach napisał setki wierszy, a także poematy i kilka dramatów, wśród nich słynną "Kartotekę".

  W filmie wyreżyserowanym przez Krzysztofa Korwina Piotrowskiego wypowiadają się, prócz poety, jego żona Wiesława, syn Kamil, bratanek Paweł Różewicz, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele Różewicza. Mówią o nimtakże Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Piotr Lachmann. Wiersze, fragmenty poematów i wspomnień Różewicza prezentują Jan Peszek i Jerzy Trela. Sam poeta również czyta kilka swoich wierszy.

  Premiera dokumentu "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" odbędzie się w budynku Sceny Bajka - Kina Amok 13 listopada o godzinie 19.00 w ramach festiwalu Camera Silesia, organizowanego przez Muzeum w Gliwicach oraz Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino Amok.

  Po projekcji zaplanowano spotkanie z udziałem realizatorów i osób w nim występujących.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama