18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu choć pacjentów sporo, miejsc będzie mniej

Grażyna Dębała
Janina Kyrcz, pacjentka sosnowieckiej geriatrii, uważa, że likwidacja miejsc  na oddziale to błąd
Janina Kyrcz, pacjentka sosnowieckiej geriatrii, uważa, że likwidacja miejsc na oddziale to błąd Fot. Marzena Bugała
Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu chce zlikwidować połowę z 18 łóżek na oddziale geriatryczno-rehabilitacyjnym.

Czeka tylko na opinie Rady Społecznej Szpitala i wojewódzkiego konsultanta ds. geriatrii. To jedyny szpital z oddziałem geriatrycznym w całym Zagłębiu i jedyny w kraju o profilu rehabilitacyjnym. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób wieku podeszłego i niesprawności. Pomocą w dochodzeniu do pełni sił po chorobach służą zarówno lekarze jak i rehabilitanci.

- Zależy nam na tym, żeby bardziej rozwijać nasz oddział urazowy. Dlatego o liczbę łóżek, które zlikwidujemy na geriatrii, chcemy powiększyć oddział urazowy - tłumaczy Mirosław Rusecki, rzecznik prasowy szpitala.

Tymi planami zaniepokojeni są jednak mieszkańcy Zagłębia, lekarze i miejscy radni. Na miejsce na oddziale geriatryczno-rehabilitacyjnym czeka się kilka miesięcy. Wolne miejsce jest natychmiast zajmowane przez kolejnego chorego.

- Oddziału geriatrycznego w sosnowieckim szpitalu bardzo mi szkoda. Miał genialną lokalizację, świetny zespół lekarzy, znanych w całym regionie i bardzo dobrą bazę diagnostyczną. Szpital oczywiście ma swoje racje i argumenty finansowo-ekonomiczne, ale tam, gdzie są starsi ludzie, dobrze byłoby, gdyby włączało się myślenie solidarnościowe - mówi dr Jarosław Derejczyk, wojewódzki konsultant ds. geriatrii.
W Zagłębiu nie ma innego wyspecjalizowanego szpitalnego oddziału geriatrycznego, a potrzeby są duże. W sosnowieckiej lecznicy tylko w pierwszym półroczu 2009 roku przez oddział przewinęło się ponad trzystu pacjentów.
- Średnio miesięcznie na oddziale leczonych jest sześćdziesiąt osób. Zdarzają się miesiące, gdzie chorych mamy pięćdziesięciu i takie, gdzie liczba hospitalizowanych przekracza siedemdziesiąt - mówi Mirosław Rusecki.

Po likwidacji połowy łóżek na sosnowieckiej geriatrii, chorzy z Zagłębia będą musieli leczyć się również w szpitalach na Śląsku. Jednak wszędzie na miejsce trzeba czekać. Narodowy Fundusz Zdrowia ma podpisane kontrakty na takie usługi m.in. ze szpitalami w Katowicach (gdzie w kolejce do przyjęcia na oddział czeka nawet do 100 osób), Chorzowie, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Tychach, Rydułtowach i Częstochowie.

Urzędnicy z NFZ niechętnie komentują sprawę.
- Nie możemy w tej materii niczego placówkom medycznym narzucać. Mogę jedynie powiedzieć, że w czasie, kiedy społeczeństwo się starzeje i taki proces będzie postępował, to ograniczanie liczby miejsc na oddziałach geriatrycznych, jest polityką raczej krótkowzroczną - mówi Jacek Kopocz, rzecznik katowickiego NFZ.

Te same argumenty przytacza Daniel Miklasiński, lekarz i członek Rady Społecznej szpitala.
- Takie decyzje są bardzo niepokojące. Zadaniem geriatrii jest nie tylko leczenie chorób, ale również współpraca z pacjentem, która owocuje tym, że człowiek dłużej zachowuje sprawność, lepiej się czuje. Dobrze działające oddziały geriatryczne to konieczność - przekonuje Daniel Miklasiński.

Taniej niż na internie

Z finansowych analiz wynika, że leczenie na geriatrii jest tańsze niż na innych oddziałach.
Wojewódzki konsultant ds. geriatrii kalkuluje, że roczny rachunek za pacjenta leczonego na geriatrii jest o 1700 zł niższy, niż gdyby leczono go na internie. Najczęściej na oddziały geriatryczne trafiają osoby po 80.- 85. roku życia. Pacjenci są tu leczeni kompleksowo przez wielu specjalistów, co pozwala dłużej utrzymać ich sprawność i samodzielność, zaoszczędzić na zbędnych interwencjach medycyny specjalistycznej. Zdaniem dr. Jarosława Derejczyka - geriatria to "interna XXI wieku". Szacuje się, że jeden oddział geriatryczny powinien przypadać średnio na 120 tys. mieszkańców. Najlepiej pod tym względem jest w województwie śląskim i małopolskim.
W Polsce mamy około 200 lekarzy geriatrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Sosnowcu choć pacjentów sporo, miejsc będzie mniej - Dziennik Zachodni