Ważne
  Ile ogłoszą dziś wyroków?

  Ile ogłoszą dziś wyroków?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nigdy nie zapomnę widoku starszej pani, która wyszła z gabinetu ginekologa, i jej wielkiej rozpaczy. Zalewała się łzami, bo właśnie usłyszała od lekarza wyrok na siebie.
  Był to wyrok śmierci. Nie potrafiła pogodzić się z tym, że oto trzeba żegnać się z życiem. Przerażona przyznała się do tego, jakie popełniła przestępstwo.

  - Byłam tu dwa lata temu. Mówił mi wtedy lekarz, aby nie lekceważyć niczego i przychodzić na badania. A ja na to machnęłam ręką. Sądziłam, że skoro nic nie boli, to i nic złego się nie dzieje. A jak coś zabolało, pocieszałam się, że samo przejdzie. Teraz mam przed sobą nie więcej niż pół roku życia. Na wszystko jest za późno - rozpaczała i drżała załamana, bezsilna.

  Pacjentki czekające w kolejce zamarły z przestrachu. Żadna nie zdobyła się na jakąkolwiek sensowną reakcję lub słowo pocieszenia. Bo co tu można mądrego powiedzie? Chyba tylko to - same jesteście sobie winne!

  Jak często w ciągu każdego dnia w szpitalach i przychodniach całej Polski powtarza się tak tragiczna scena? W Polsce rocznie notuje się około 10 tysięcy zachorowań na raka piersi oraz około 4 tysięcy zachorowań na raka szyjki macicy. Lecz te liczby są nieme i nieważne, dopóki nie spotka się takiej właśnie konkretnej osoby tuż po wyroku. Która może już tylko odliczać do końca dni i sprawić sobie ostatnią rzecz - trumnę.

  Gdy się czyta o programach zdrowotnych i próbach ich realizacji, jak opisany przez nas - zwalczania chorób nowotworowych u kobiet i bezpłatnym zapraszaniu na mammografię oraz cytologię (str. 6), nie wiadomo, czy są to kpiny, czy rzeczywistość. Naród woła wielkim głosem, że nie ma pieniędzy na służbę zdrowia, a gdy ktoś otwiera drzwi i zachęca: "chodźcie się badać", to zapraszani odwracają się plecami.
  Powie ktoś, że lekarze też robią sobie kpiny z potrzebnych szkoleń. Gdyby jednak pacjentki pchały się do nich drzwiami i oknami, przestaliby udawać, że się uczą!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama