W Świętochłowicach lokatorzy okupują wodociągi

W Świętochłowicach lokatorzy okupują wodociągi

Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Mieszkańcy bloku przy ulicy Komandra 4 ponownie okupują siedzibę przedsiębiorstwa wodociągów. Choć sprawa przywrócenia wody była prawie na finiszu, kolejne rozmowy zakończyły się patem.
Do budynku Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdesperowani lokatorzy przyszli w piątek około godz. 14. Wcześniej pojawili się w Urzędzie Miejskim, ale wiceprezydent Czesław Chrószcz nie miał dla nich dobrych wiadomości. Miasto nie zgodziło się bowiem udzielić pełnomocnictwa jednemu z właścicieli - Piotrowi Mockowi, który jako przedstawiciel wspólnoty miał dwa dni temu zawrzeć umowę z dostawcą wody. Mieszkańcy postanowili znowu okupować wodociągi, choć zastanawiali się nad okupacją magistratu. W piątek grupa mieszkańców rozlokowała się w Biurze Obsługi Klienta

Lokatorzy przynieśli koce i śpiwory. - Zostaniemy tu na noc aż ktoś się nami zainteresuje - mówili.
Od ponad 70 dni w mieszkaniach są suche krany. - Codziennie przywozimy z mężem samochodem 20 pięciolitrowych baniaków z wodą, pranie robimy u córki lub syna - denerwuje się Janina Sochacka, jedna z mieszkanek bloku. - Miałam wodę na działce i tam po nią chodziliśmy, ale od dwóch tygodni jest zakręcona. Tylko czekamy aż dojdzie do tragedii. Już szesnastomiesięczne dziecko naszej sąsiadki trafiło na 10 dni do szpitala, było zakażone bakterią coli. Jego mama przywozi wózkiem butle z wodą - opowiada.

Ponad miesiąc temu właściciele skierowali sprawę do prokuratury. Napisali pismo o zagrożeniu życia i zdrowia z powodu braku wody. - Prokuratura umorzyła sprawę, bo Sanepid stwierdził, że jest czysto na klatkach schodowych - mówi Janina Sochacka.

Przypomnijmy. W sprawie chodzi o sposób rozliczania zużycia wody. W bloku połowa mieszkań jest wykupiona na własność, pozostałymi administruje MZBM.

W poniedziałek siedmiu lokatorów spędziło noc w siedzibie ChŚPWiK. We wtorek zasiedli do rozmów z zarządem spółki, których rezultatem było podpisanie protokołu uzgodnień. Pierwszy punkt mówił o tym, że zarząd wspólnoty mieszkaniowej udzieli pełnomocnictwa Piotrowi Mockowi do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków według wskazań wodomierza głównego. Po jej zawarciu przedsiębiorstwo zobowiązało się wznowić dostawy wody.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo